Tesla yeni patentiyle şaşırttı! Yemek sofranıza el atacak

tesla yeni batarya

Elektrikli otomobil dünyasının öncüsü Tesla, teknolojik çalışmalarını tam gaz sürdürüyor. Geçen yıl, Tesla Pil Günü’nde Elon Musk’ın detay vermeden, “temel olarak cevherden lityum çıkarmak için sofra tuzu kullanmak” olarak tanımladığı batarya için lityum çıkarma sürecini ortaya çıkaran yeni patent başvurusunda bulundu.

Bataryaların neredeyse tamamında kullanılan Lityum, şu anda en ucuz yol olan tuzlu sudan elde edilmektedir. Yaygın kullanılması nedeniyle de sürekli artan talep, üreticileri başka kaynaklar aramaya zorluyor. Evet, Tesla da tam olarak burada sofranızda göz koyduğu “sofra tuzu” çözümüyle karşımıza çıkıyor.

Süreci basit bir şekilde anlatmaya çalışan Tesla CEO’su Elon Musk; “Cevheri alıp lityumu çıkarmanın ve bunu çevre dostu bir şekilde yapmanın en iyi yolu nedir? diye düşündük. Cevherden temel olarak lityumu çıkarmak için sofra tuzu, sodyum klorür kullanabileceğimizi bulduk. Bildiğim kadarıyla bunu daha önce kimse yapmamıştı.” dedi.

Tesla Batarya Günü
Tesla Batarya Günü

Pil Maliyetlerini Yüzde 30’dan Fazla Azaltabilir

Tesla’nın bu gizemli “sofra tuzu” yöntemi hakkında çok daha fazla ayrıntıyla gelen yeni lityum çıkarma işlemi için ortaya çıkan patent başvurusu; elbette, yalnızca sofra tuzuyla bu işin yapılamayacağını gösteriyor.

Yeni batarya teknolojisiyle maliyetleri yüzde 30’dan fazla düşürebileceğini belirten Tesla; “Kil minerallerinden lityumun seçici ekstraksiyonu” adlı patent başvurusunda, mevcut ekstraksiyon yöntemleriyle ilgili temel sorunları şöyle anlatıyor:

  • Lityum, lityum iyon pil (LIB) ve elektrikli araç (EV) endüstrisi için stratejik bir metaldir. Bu nedenle, pillerin ve elektrikli arabaların maliyetini azaltmak için çeşitli lityum kaynaklarından lityumun ekonomik olarak çıkarılması önemlidir. Madencilik için yaygın olarak kullanılan baskın lityum kaynakları, bu tuzlu su kaynaklarından Li ekstraksiyonu ile ilişkili düşük maliyet nedeniyle lityum tuzlu sulardır. Ancak, LIB’lere sürekli artan talep, diğer lityum kaynaklarının araştırılmasını gerekli kılmaktadır.
  • Li ekstraksiyonu için başka bir yöntem, Li’yi kil minerallerinden çıkarmaktır. Bu işlemde, lityum kil mineralleri, örneğin, H gibi yaygın mineral asitler, sulu bir çözeltisi ile karıştırılır asit özütleme ile elde edilir 2. SO 4 veya HCl ve daha sonra kil minerallerinde bulunan lityumu süzmek için atmosferik basınç altında ısıtılır. Bu asit liç yöntemi yalnızca lityumu süzmekle kalmaz, aynı zamanda Na, K, Fe, Al, Ca ve Mg dahil olmak üzere yüksek konsantrasyondaki safsızlıkları da süzer. Safsızlık elementlerinin, özellikle Al’ın çıkarılmasından sonraki çıkarılmasından kaynaklanan yüksek lityum kaybı, genel lityum çıkarma verimliliğini önemli ölçüde azaltabilir.

Tesla batarya için sofra tuzu kullanan yeni patentli lityum çıkarma teknolojisiyle, maliyetleri yüzde 33 oranında azaltabilir. Musk’ın şirketi, lityum çıkarmayı planladığı Nevada’da şimdiden 10.000 dönümlük (40.5 kilometrekare) arazi satın aldı ve yeni teknolojisini uygularsa pil maliyetlerini düşürerek; elektrikli araçların nihai maliyetinin düşmesine de katkıda bulunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz