“Tesla katili” adayı elektrikli BMW modelleri ağır testte

BMW, elektrikli modelleri konsept listesinden, gün geçtikçe yeni bir modeli daha seri üretime çıkarıyor. Elektrikli yeni sedan i4 modelinin hakkında Kasım ayında ipuçları vermişti. Markanın karakteristik özelliklerini koruyan en yeni elektrikli modeli olarak yavaş yavaş seri üretime taşıyor. Tesla katili elektrikli BMW modelleri diye düşünmek abartı olmasa gerek.

BMW i4 sedan,  i3’ten sonra tamamen elektrikli olarak geliştirilen ve üretime çıkacak olan ikinci model. Yeni i4 modeli ile birlikte Gran Coupé’nin geniş konfor ve işlevselliklerini bir arada sunacak. Batarya, teknolojisindeki en son yenilikleri içeren beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi ile donatıldı. BMW i4 sahip olduğu sportif özelliklerle yeni standartlar belirlerken, 600 kilometreye kadar menzil sunmayı hedefliyor. BMW’nin yeni elektrikli sedan modeli i4’ün üretimi Münih’teki ana fabrikada gerçekleştirilecek. 2021 yılında ise yollarla buluşması hedefleniyor.

Tek şarjla 600 km yol gidebilecek

BMW Grubu, 2023 yılına kadar, 25 elektrikli modelleri yollarla buluşturmayı hedefliyor. Bu hedefteki en önemli temsilcisi BMW i4, bataryaların en çok zorlandığı kış koşullarında testlere tabi tutuluyor. 5. Nesil BMW eDrive teknolojisi, tamamen sıfırdan geliştirilen elektrik motoru, güç elektroniği, şarj ünitesi ve yüksek voltajlı bataryaları kapsıyor. BMW i4’ün yanı sıra, BMW iX3 ve BMW iNEXT’te de görev alacak. BMW i4 için geliştirilen elektrik motoru, 530 bg maksimum güce sahip. Ürettiği bu yüksek güç ile 8 silindirli motora sahip bir BMW modeli kadar yüksek performans sunabiliyor. Yeni i4, sürüş karakteriyle de markanın geçmişine sadık kalacak. 550 kilogram ağırlığında ve yaklaşık 80 kWh enerji potansiyelindeki yeni yüksek voltajlı bataryaya sahip.  Yeni bataryalar, BMW i4’e yaklaşık 600 kilometrelik bir menzil kazandıracak. 150 kW’a kadar şarj kapasitesi sunan bu bataryalar yaklaşık 35 dakika içinde yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Bu da 6 dakikalık bir şarj ile yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile ulaşmasını sağlıyor.

0’dan 100 hızlanması sadece 4 saniye

BMW elektrikli modelleri listesinin ilk Gran Coupé’si olmaya hazırlanan i4, etkileyici performans özellikleriyle de öne çıkıyor. BMW i4, 0-100 km/s hızlanmasını yaklaşık 4.0 saniyede gerçekleştirirken 200 km/s’nin üzerinde son hıza ulaşabiliyor. Yüksek voltajlı bataryalar, yeni modelde de esnek bir araç mimarisi üzerine inşa edilerek, aracın ağırlık merkezini en alt seviyeye taşıyor. Bu sayede 4 kapılı coupé’nin karakteristik oranlarının korunmasını sağlıyor. Dinamik olarak uzatılmış çizgiler ve hassas bir yüzey tasarımı, aerodinamik olarak optimize edilmiş. Ortaya çıkarılan hassas tasarım ve dış özellikler, BMW i’ye özgü sürdürülebilirlik vurgulamalarını öne çıkarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz