Tesla için Avrupa’dan reklam ricası

Almanya otonom Tesla’yı uyardı

Otomotiv dünyasında elektrikli araçlarıyla dikkat çeken Tesla, Model S ve Model X’te sunduğu otomatik pilot özelliğiyle de öne çıkıyor. Hem her yeni elektrikli modelinde menzil sorununa daha iyi çözümler bulmaya çalışan Tesla hem de otonom sürüş özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Ancak yine de otonom araçlardan kaynaklanan kazaların önüne geçilmiş değil. Bu kazaların yarattığı korkunun neticesinde Almanya’nın Ulaştırma Bakanı Alexader Dobrindt, Amerikan elektrikli araç üreticisi Tesla’dan bir ricada bulunarak, yayınladığı reklam filmlerinde araçların otomatik pilot sistemini öne çıkarmamasını istedi. “Autopilot”un doğrudan tüketiciye gösterilmesinin sürücüleri yanlış yönlendirdiğine değinen Dobrindt, otomatik pilot sisteminin öne çıkarılmasıyla sürücünün çevreye karşı gerektiği kadar dikkatli olmamasına neden olabileceğini söyledi. Tesla’ya gönderilen mektupta bu sistemin yalnızca yardımcı bir sistem olduğunun da altı çizildi.

Almanya otonom Tesla’yı uyardı

Tesla nasıl yanıt verdi?

Tesla da yaptığı her açıklamada otomatik pilot sisteminin yardımcı bir sistem olduğunu ve yüzde 100 sürücünün kontrolünde kullanılması gerektiğini söylese de sürücüler bu sistemle birlikte tamamen dikkatsiz bir şekilde araç kullanmaya devam ediyor.

Tesla markalı otomobillerin mayıs, temmuz ve ağustos aylarında karıştıkları kazalarda hatanın otomatik pilot sisteminde olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz