Tesla arsa bakıyor

Tesla, ABD'de kurmakta olduğu bu tesisten sonra Avrupa'da da yer arıyor.

Tesla, daha ABD’deki tesis tam anlamıyla devreye girmeden Avrupa’da yeni bir Gigafactory’nin planlarını yapıyor.

Elektrikli otomobil üreticisinin, Model 3 için aldığı siparişleri karşılayabilmek için anavatanı ABD’de kurduğu dev batarya üretim tesisi Gigafactory, işler yolunda giderse 2020 yılından itibaren tam kapasite üretime geçecek.

Tam kapasiteyle hizmete girdiğinde yılda 500 bin elekrikli otomobil için batarya üretimi yapacak olan Nevada’daki bu tesis tamamlanmadan, Tesla yeni bir tesis için gözünü Avrupa’ya dikti.

Hedef sadece ABD değil

Bu şirketin hedefinde sadece ABD pazarının olmadığını gösteriyor. Markanın CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobillerin sadece ABD pazarına yönelik olmayacağını teyid etti.

Dolaysıyla Tesla modelleri küresel pazarlarda da yerini alacak. Bu amaçla Tesla, Avrupa’da da bir Giga fabrikası açılmasına yönelik bir planı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Henüz tesisin hangi Avrupa ülkesinde olacağı kesin değil ama adı geçen ülkeler arasında Almanya, Hollanda, İngiltere ve Avrupa’nın doğusunda bir ülke var.

Güneş avantajı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılabilmesi imkanı nedeniyle İspanya ve Portekiz’in de adı söylentiler arasında geçiyor. Avrupa’nın göbeğinde yeni tesis Tesla’nın endüstriyel planlarında yeni etabı simgeleyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz