Temsa’ya Çin ilgisi

Yaklaşık dört yıl önce Sabancı Holding tarafından resmi olarak olmasa da satışa çıkarılan Temsa, söz konusu satış işlemi gerçekleşmeyince şimdilerde atağa geçti.
Ar-Ge departmanına öncelik veren ve yolcu taşımacılığı alanında tüm segmentlere ürün verme başarısını gösteren Temsa, 2015 yılını 750 milyon TL’lik bir ciro ile kapattı.

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, firma olarak geçen yıl 2 bin 900 araç üreterek kendi rekorlarını kırdıklarını ifade etti. Bu yıl da şu an itibariyle ekim ayına kadar olan kapasitelerini doldurduklarını vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim sektörümüzde yılın ilk altı ayı çok kritik bir önem taşır. Bu aylarda kapasite sorunu yaşamazsanız, yılın son çeyreğinde zaten sektörün kendi dinamikleri gereği sorun yaşamazsınız. Biz şimdiden ekim ayına kadar kapasitemizi doldurduğumuz için bir anlamda rahatız.”

Bir dönem fabrikanın anahtarlarının kapıda sallandığını hatırlatan Çelik, “O dönem kapandıktan sonra kendi özümüze döndük. Adana’da, o bölgenin en büyüğü olmanın avantajlarını kullandık. Kendi çevremizde bir ekosistem yaratarak, pazarın ihtiyaç duyduğu ürünleri üreterek büyüdük. 2013 yılında 544, 2014’te 670, 2015 yılında ise 750 millyon liralık büyüklüğe ulaştık. Üretimimizin yüzde 70’i iç Pazar, yüzde 30 ise dış Pazar için yapılıyor. Lakin, ciromuzun yüzde 40’ı ihracattan geliyor. 2016 yılında da benzer rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ OLANAKLARINA BAKIYORUZ

Temsa’nın devredilmesi konusunun tamamen rafa kalktığını belirten Dinçer Çelik, tüm otomotivciler gibi kendilerinin de ürün geliştirme ve maliyetleri düşürme amacıyla farklı işbirlikleri olanaklarını araştırdıklarını söyledi.

Özellikle, ABD ve Avrupa’da homologasyon ve kalite sorunları yaşayan Çinliler’in yakın takibine girdiklerini belirten Çelik, “Çin’in en büyük üreticilerinden bir tanesi bizimle söz konusu pazarlara girebilmek için ilgileniyor. Bizden 50 kat büyük bir firma ama bizim tecrübemizden faydalanmak istiyorlar. Henüz kesinleşen bir şey yok fakat görüştüğümüzü söyleyebilirim” yorumunu yaptı.

Amerika’da lüksü otobüs sınıfında faaliyet gösterdiklerini belirten Dinçer Çelik, söz konusu ülkedeki pazar paylarının yüzde 9.5 düzeyine ulaştığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz