Temsa’dan belediyelere körüklü ve doğalgazlı otobüs teklifi

 

Sabancı Holding şirketlerinden TEMSA, yeniden sahaya çıktı. Belediye ihalelerine yönelik iki yeni modelini duyuran şirket, önümüzdeki yıl 30'a çıkacak Büyükşehirlerin toplu taşıma ihalelerinde Mercedes ve Karsan'a rakip olacak.

Temsa Global'in 18 metrelik körüklü ve 12 metrelik CNG’li Avenue otobüslerini, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun ve TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik tanıttı.

Yılda 11 bin 500 araç üretim kapasitesine sahip olan ve 64 ülkeye ihracat gerçekleştiren TEMSA GLOBAL, müşterilerini yeni ürünlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Kentiçinde işletme sürecinde sunduğu avantajlar ile toplu taşımacıların gözde ürünü haline gelen Avenue, ürün gamına iki yepyeni ürün katıldı. 18 metrelik körüklü Avenue ile 12 metrelik CNG’li Avenue düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. 

Üretim kapasitesi yıllık 4 bin otobüs, 7 bin 500 hafif kamyon olduğu açıklanan Temsa, 64 ülkmeye gerçekleştirdiği ihracattan 164 milyon dolar gelir elde ediyor. Şirketin 2012 konsolide cirosu ise 604 milyon dolar.

Üretim ve ihracatını bu tablodan çıkaran Temsa Global, şimdi iki yeni otobüsle bu rakamları büyükme peşinde.

 

TOPLU TAŞIMAYA TEMSA TAKVİYESİ

 

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “Ülkemizde yaşanan gelişmeler toplu taşımada yeni modellerin oluşturulmasını zorunlu kılıyor. Bugün büyükşehirlerimizin bütçelerinin en büyük bölümünü ulaşım yatırımları alıyor. Temsa olarak Avenue aracımız bugün İstanbul, İzmir ve diğer birçok ilde ulaşımda… Halen İstanbul Otobüs A.Ş’nin 852 araçlık filosunun en büyük grubunu 234 araçla Avenue oluşturuyor. İzmir ulaşımında 300 Avenue hizmet veriyor” bilgisini iletti.

 

2 yıl içinde iki yeni ürün 

Bu araçlarla TEMSA’nın şehiriçi ulaşımda tüm ürün gamını tamamlamış olduğunu belirten Dinçer Çelik, önümüzdeki 2 yıl içinde “E6” olarak 2 yeni ürün planladıklarını sözlerine ekledi.  

 

TEMSA Avenue Körüklü Otobüs

Türkiye’de üretilen 18 metre uzunluğundaki TEMSA Avenue Körüklü Otobüs, özellikle kalabalık nüfusa sahip büyükşehirler için hedefleniyor. Yeni otobüs, tek seferde çok sayıda yolcu transferini sağlayacak şekilde dizayn edilmiş. Araçta, şehiriçi otobüslerde yeni yönetmelikle devreye girecek engelli insanların kullanımına uygun rampanın yanı sıra elektronik kontrollü aktif süspansiyon sistemleri standart sunulurken, alçaltma, yükseltme, yana yatma gibi özellikler bulunuyor. 

Bu özelliklere ek olarak; otomatik park freni fonksiyonu, yokuşta destek fonksiyonu ve durak freni sistemi gibi güvenlik paketleri sunuluyor.

 

TEMSA Avenue CNG Özellikleri

Şehir içi toplu taşıma için önemli olan yüksek taşıma ve kabin soğutma kapasiteleri ile büyük ilgi gören TEMSA Avenue CNG’nin en büyük özelliği doğalgaz yakıtı ile çalışması. 12 metre uzunluğundaki solo tip araç, çevreci yakıtı sayesinde büyükşehirlerde yaşanan hava kirliliği probleminin ortadan kalkmasına katkı sağlıyor. Araçta yeni nesil Tip4 doğalgaz tüpleri kullanılıyor. Elektronik kontrollü süspansiyon sisteminin standart olduğu araçta, alçaltma, yükseltme, yana yatma gibi özelliklerin yanı sıra araç stabilitesi ve sürüş kalitesi üst seviyede tutuluyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz