Temmuzda otomobil fiyatları artacak

 

 

Mayıs’ta 81 binin üzerine çıkan otomotiv pazarında kur tedirginliği başladı. Tarihi zirveye çıkan Amerikan doları ve yılbaşından bu yana yüzde 7’nin üzerinde artışla 2.56 liraya kadar ulaşan Euro, otomobil fiyatlarına zammı kaçınılmaz hale getiriyor. Bazı markalar kurdaki değişimi fiyatlara yansıtmaya başladı, birçok şirket ise Temmuz ayını bekliyor.

Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan

Döviz kurundaki artışın zamları kaçınılmaz hale getirdiğini belirterek, "Piyasadaki dalgalanmanın dinmesini bekliyoruz. Özellikle ABD Merkez Bankası'nın aldığı karar, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri zorluyor. Kur hızlı yükseldi ancak hızlı düşmez" ifadelerini kullandı. Otomobillere minimum yüzde 1-2 zam gelebileceğine dikkat çeken Karaarslan, "Tabii şunu da göz ardı etmemek gerekir. 'Euro yükseliyor, araçlara zam gelecek' diye tüketiciler alıma yönelebilir. Gezi olaylarıyla sakin geçen ilk iki haftaya rağmen Haziran'da pazarın 70-71 bin adet seviyesinde çıkacağını öngörüyoruz" diye konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar

Kurdaki artışın otomobil fiyatlarına yansıtılmasını değerlendiren Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, şirketlerin bu tür yükleri uzun süre tüketiciye yansıtmadan üzerinde taşımasının mümkün olmayacağını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fiat Marka Direktörü Okan Baş

Gezi Parkı eylemlerinden çok Euro’daki yükselişin kendilerini daha fazla zorladığını söyledi. Temmuz ayı başından itibaren otomobillere zam yapacaklarını açıklayan Baş, "Euronun 2.50 seviyelerinde kalması halinde bu kaçınılmaz olur. Tabii Euro’daki artış bir anda fiyatlara yansıtılmaz. Bir anda kimse yüzde 6-7 zam yapmaz, etap etap olur. Ay başında otomobile en az yüzde 1-1.5 oranında zam gelir" dedi. 

Baş, Gezi Parkı olayları sırasında Haziran'ın ilk haftasının durağan geçtiğini ancak showroom trafiğinin yeniden hızlandığını dile getirdi.

 

 

 

 

Yeni modelle ihracat 3 milyar liraya çıkacak

Hyundai Assan’ın 1.1 milyar liralık yeni yatırımıyla günyüzüne çıkacak yeni i10’un Eylül'den itibaren seri üretime geçiyor. İzmit fabrikasının kapasitesini 200 bine taşıyacak yatırımın büyük ölçüde tamamlandığını kaydeden Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, yeni i10’un ilk olarak FİFA U20 Dünya Kupası için Türkiye’ye gelen 28 ülkeden 100 distribütöre tanıtılacağını belirtti. Yeni i10 ve 120 modellerinde ihracata ağırlık vereceklerini söyleyen Karaarslan, "Üretilen araçların 180 bini başta 27 AB ülkesi olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilecek. Hyundai Assan'ın yıllık ihracatı 3 milyar liraya ulaşacak. " dedi. Yeni model yatırımı ile birlikte çalışan sayısı 2 bin 400’den 2 bin 800’e çıkan Hyundai Assan, geçen yıl 731 milyon dolarlık ihracata imza atmıştı. Ümit Karaarslan’ın verdiği bilgilere göre, yeni i10’un resmi tanıtımı Eylül’de Frankfurt otomobil fuarında gerçekleştirilecek. Modelin uluslararası test sürüşleri için ise Ekim ayında farklı ülkelerden 350 gazeteci Türkiye’ye gelecek. Tüm dünyada yeni modellerin yanısıra kalitede bir numaralı marka haline gelme hedefiyle hareket ettiklerini belirten Karaarslan, şunları kaydetti: "2009’da Hyundai'de vergisiz haliyle en ucuz aracın fiyatı ortalama 17 bin liraydı. Şimdi bu rakam 27-28 bin liraya yükseldi. 'Ucuz otomobil' algısı yıkıldı, kaliteli otomobil algısı yerleşti." Hyundai bu yıl Türkiye’de 48-50 bin adetlik satış rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Hyundai Assan Başkanı Won-Shin Chang ve Ümit Karaarslan, kısa süre içinde satışa sunulacak yeni Santa Fe’yi de İstanbul’da tanıttı.  Ay sonunda satışa sunulacak Santa Fe, başka ülkelerde 2,2 litrelik motora sahipken Türkiye için vergi dezavantajı olmayan 2 litrelik dizel motorla ithal edilecek.

 

 

Ön satışa olan ilgiyi görünce yıllık hedefi üçe katladı

Fiat’ın geçmişi 1957’ye kadar uzanan 500 modeli yeni versiyonlarla geniş bir aile haline geliyor. Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Fiat’ın gelecek stratejisinde 500’ün önemli olduğunu belirterek, 500, 500 CC’nin yanına şimdi 500L katıldığını, 2014’ün son çeyreğinde SUV versiyonu 500X’in aileye dahil olacağını söyledi. Genişleyen 500 ailesiyle birlikte 5 yıl sonunda yıllık 20 bin adetlik 500 modeli satışına ulaşmayı hedefledikleri bilgisini veren Baş, “Mayısta 500L’nin ön satışına başladık. Beklentilerin üzerinde taleple karşılaştık. Otomobilin hem MPV hem SUV özelliklerine sahip olması hitap ettiği kitleyi genişletiyor. Ön siparişe başladığımızda bu yıl için bin 500-2 bin satış öngördük. Ancak hiç tanıtım yapmadan 1 ayda 190 Fiat 500L sattık. Biz de 2013 yılı için satış hedefimizi 5 bin adede yükselttik. 2014’te, yılda 7-8 bin adede ulaşırız.” dedi.

 

Fiat 500’ün 5 kapılı yeni modeli 500L, 39,9 bin liradan başlayan fiyat etiketiyle yola çıktı. 4.14 m uzunluğa ve 1,78 m genişliğe sahip otomobil, MPV ve crossover araçlarının özelliklerini bir arada topluyor. Bi-color dış renk seçenekleri, sıra dışı iç mekanı, binlerce konfigürasyonu, 1,5 metrekarelik cam tavanı, 22 eşya saklama gözü, kullanım alışkanlıkları doğrultusunda verimli sürüş önerileri geliştiren Eco: Drive Live teknolojisi, 5.4 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ile dikkat çeken 500 L’de biri otomatik şanzımanlı 2 Multijet dizel motorun yanı sıra 0,9 lt ve 1,4 lt benzinli motorlar yer alıyor. Pop, Popstar ve Rockstar versiyonları bulunan aracın Popstar versiyonunda, lansmana özel 3 bin 500 TL değerindeki ‘Panoramic Edition’ paketi, 31 Ağustos’a kadar hediye ediliyor.

 

Türkiye otomotiv pazarını değerlendiren Okan Baş, yılbaşında toplam pazarın 750 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini ancak ilk 5 aylık performansa bakarak revizyona gittiklerini söyledi. Baş, bu yıl 600 bini binek olmak üzere 810 bin araç satılmasını beklediklerini kaydetti. Bugüne kadar otomobilde en yüksek satış 593 bin adetle 2011’de gerçekleşmişti. Ocak-mayısın Fiat markası için iyi geçtiğini belirten Baş, şunları dile getirdi: “İlk 5 ayda binek otoda yüzde 8,3’lük pazar payı elde ederek, ilk 3 marka arasında yer aldık. Hafif ticarideki gücümüz ortada. Yüzde 25 pazar payı ile ikinciyiz. Yeni modelimiz 500L sayesinde hedeflerimizi yükselttik. Geçen yıl 102 bin adetlik satışa ulaştık, 2013’te yüzde 13 pazar payı ile 105 bin adetlik satışa ulaşmayı planlıyoruz.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz