Tek depoyla İstanbul’dan Adana’ya!

0
115

Otomotiv devleri günümüzde yepyeni modellerini yollara çıkarırken, bir yandan da geleceğe dair çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Elektrikli araçların, otonom sürüş teknolojilerinin ve yakıt hücreli araçların adını her geçen gün daha fazla duymaya başlıyoruz. Üreticiler de bu alanda ‘en iyi’ olabilmek için şimdiden önemli çalışmalar yapıyor.

Elektrikli araçların önündeki en büyük sorun ise menzil. Önemli teknolojileri barındıran bu araçların tek depoyla ya da şarjla kısa mesafe yol gidebilmesi bir kesim tarafından önemli bir sorun olarak değerlendiriliyor. Ancak, başka bir kesim de, bu araçların günlük kullanım için yeterli menzillere sahip olduğu fikrini savunuyor. Örneğin, 250-300 kilometrelik menzile sahip bir araç, sizin, rahat bir şekilde iş yerinizden evinize gitmenizi sağlayabilir. Fakat bu uzun yola çıkacağınız zaman canını sıkacaktır.

Geleceğin teknolojilerine yatırım yapan şirketlerden biri de Toyota. Yakıt hücreli araçların elektrikli araçlara göre daha iyi bir menzil mesafesi sunduğu fikrini savunan Toyota, 2017 Tokyo Otomobil Fuarı’nda, bu fikrinin somut halini bir kez karşımıza çıkaracak.

Toyota fuarda iki yakıt hücreli aracını sergileyecek. Bunlardan ilki, önümüzdeki yıl ticarileşmesi beklenen, yakıt hücreli bir şehir içi otobüsü. Diğeri ise geniş iç hacmiyle hem bir crossover hem de bir minivan görüntüsü çizen binek aracı. Tabi bu araçların ikisinin de henüz konsept olduğunun altını çizelim.

Toyota Fine-Comfort Ride konsepti

Toyota’nın yeni binek araç konseptinin ismi Fine-Comfort Ride. Aracın fotoğrafına baktığınızda size hangi Toyota modelini çağrıştırıyor diye sorsak, muhtemelen siz de bizim gibi Adapazarlı C-HR yanıtını verirsiniz. Tıpkı C-HR gibi keskin çizgilere sahip aracın arkaya doğru uzanan hatları bile C-HR ile kardeş olduklarını doğrular cinsten. Fakat araç C-HR ile kabinde ayrılıyor. Bildiğiniz gibi Toyota C-HR, özellikle arka yolcular için basık bir alan sunmasıyla eleştiriliyor. Dıştan bakıldığında tıpkı C-HR gibi klostrofobik bir iç mekânı olduğu tahmin edilen Fine-Comfort Ride ise aksine oldukça geniş bir iç hacme sahip. Aracın kabinindeki dört koltuk farklı şekilde hareket ettirilebiliyor. Bu da bize aracın otonom sürüş teknolojisine sahip olduğunu işaret ediyor.

Toyota Fine-Comfort Ride’ın iç mekânı

Yukarıda da dediğimiz gibi, yakıt hücreli araçların, elektrikli araçlara göre daha iyi menzil değerleri sunduğunu savunan Toyota, yeni konseptinin bir depoyla yaklaşık bin kilometrelik menzile sahip olacağını söylüyor. Bu da, hemen hemen, İstanbul’dan Adana’ya kadar tek depo yakıtla gidebileceğinizi gösteriyor.

Toyota’nın fuardaki bir diğer kozu ise hidrojen yakıtlı otobüs konsepti Sora. Toyota en kısa sürede bu konseptini, seri üretim hâline getirerek, Japonya sokaklarına çıkarmak istiyor. Hatta, 2020 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Japonya’da, 100 Sora’nın şehre hizmet edeceği konuşuluyor.

Toyota Sora konseptinde, iki yakıt hücresi istifi, iki elektrikli motor, bir nikel metal hidrit pil ve on yüksek basınçlı hidrojen tankı kullanılıyor. Sahip olduğu sekiz kamerası sayesinde içerde ve dışarda yayaları ve bisikletlileri algılayabilen Sora, tehlike anında sürücüsünü uyarabiliyor. Otomatik varış kontrolüne sahip olan araç, otobüs duraklarını algılayıp belirli bir mesafede kendi kendine yavaşlayabiliyor.

Toyota Sora konsepti

Toyota, yakıt hücreli araç teknolojisine oldukça fazla yatırım yapan ve bu teknolojiye önem veren otomobil üreticilerinin en başında yer alıyor. Aralık 2014’te, yakıt hücreli binek otomobili Mirai’yi, ABD’de satışa çıkaran şirket, o günden bu güne global pazarda 4 bin Mirai satışı gerçekleştirdi. Toyota, bu yıl, Japonya’nın başkenti Tokyo’ya 77 koltuklu iki adet yakıt hücreli otobüsü de teslim etti.

Yakıt hücreli araçlar nasıl çalışır?

Aracın hareket edebilmesi için gereken enerji, araçtaki yakıt hücrelerinin, yakıt deposunda bulunan gaz kıvamındaki hidrojenin ve aracın çevresinde doğal olarak bulunan oksijenin bir tepkimeye sokulmasıyla elde edilen elektriğin, aracın elektromotoruna iletilmesiyle elde ediliyor. Elde edilen elektrik sırasında ortaya yalnızca su buharı çıkıyor. Bu da aracın egzoz borusu yardımıyla dışarı atılıyor. Yani, konvansiyonel motorlu araçlardaki motorun ya da elektrikli araçlardaki akünün yerini, hidrojen yakıtlı araçlarda yakıt hücreleri alıyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here