TAYSAD yönetimi Babacan’dan ne istedi?

 
Yan sanayi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile buluştu. Buluşmada TAYSAD yönetimi Başbakan Yardımcısı Babacan’a "Otomotiv tedarik sanayi dünyada ilk 10’u hedefliyor" diyerek, büyüme planlarnıdaki yol haritalarını anlattı, Başbakan Yardımcısı Babacan'dan bazı konulada destek istedi.
 
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) yönetim kurulu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı ziyaret etti.
 
Yıllık 20 milyar dolarlık ciroya sahip, 130 binin üzerinde istihdam sağlayan TAYSAD, Başbakan Yardımcısı Babacan’a 2023 vizyonu çerçevesinde Türk otomotiv tedarik sanayinin beklentilerini aktardı. Yönetim, Başbakan Yardımcısı Babacan’a sektörlerinin gündem maddelerinin iç pazarın büyümesi, bölge farkı olmaksızın teknolojiye teşvik, Ar-Ge yetkinliğini geliştirerek değer yaratmak ve nitelikli insan gücü olduğunu aktaran Dudaroğlu, 2023 hedeflerine ulaşmada otomotiv ana ve tedarik sanayinin kilit rol üstleneceğini kaydetti.
 
Ani vergi değişikliği konusu
 
TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, “İç pazarımızın büyütülmesi konusunda kamunun satın alma ve kiralamalarında ülkemizde üretilen araçlar tercih edilmesini, ani vergi değişikliklerinden kaçınılmasını ve güçlü olduğumuz hafif ticari araç üretiminde rekabetçi konumumuzun korunmasını bekliyoruz” dedi.  
 
Büyük otomotiv yatırımlarının son 10 yıldır beklenen seviyede olmadığını hatırlatan Dudaroğlu, bunun için Türkiye'de üretilmeyen ürünlerin teşvik edilmesi ve yatırım alt limitlerinin yeniden belirlenmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Orta ve ileri teknoloji içeren ürün tanımının belirlenmesi ve ilgili ürünlerin 5. Bölge teşvik kapsamında yer alması gerektiğini vurgulayan Dudaroğlu, sektör olarak beklentilerini şöyle sıraladı.
 
“Ar-Ge merkezlerinin yurt dışına hizmet ihracatı teşvik edilmeli. Ar-Ge merkezlerinde geliştirilen ileri teknoloji ürünlerin seri üretime geçebilmesi için, alt limitlere bakılmaksızın, yatırım teşvikleri ile desteklenmeli, istihdam edilecek yetkin insan kaynağına ulaşmak için meslek liselerinin cazibesi artırılmalı, üniversitelerde küresel rekabete uygun eğitim programı uygulanmalı. Üretim mühendisliği özendirilmeli.”

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here