“Tasarrufla” liderliğe dönecek

Otomobilde  Fiat 500, MINI Cooper  VW Beetle gibi  efsanevi modellerde gerçekleşen “retro” tasarım ilk kez bir ağır kamyon serisinde  uygulandı. İsveç’li marka Scania 1990’larda yakıt ekonomisi ve güçlü tasarımıyla öne çıkan “Streamline” kamyon serisini tamamen yenileyerek dünya pazarlarına sundu. Şanzıman, aerodinamik , aks ve diferansiyele yapılan yeniliklerle mevcut modellere nazaran  % 8‘e varan oranda yakıt tasarrufu sağlayacak yeni  Streamline serisiyle Doğuş Otomotiv de ithal kamyon markalarda liderliğe dönmeyi hedefliyor.

 

İlk 5’e girecek

Avrupa’da süregelen ekonomik kriz nedeniyle ilk 6 ayda % 11 civarında gerileyen 16 ton ve üzeri kamyon satışları Türkiye’de de % 13 azaldı. İlk 6 ayda satışlarda Almanya, Fransa ve İngiltere’den sonra 4’üncü sırada olan Türkiye’nin  2013  sonunda 27 bin adetlerle 3’üncü  sıraya yükselmesi öngörülüyor. Stockholm’de gerçekleşen Streamline  tanıtımında konuşan Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin Türkiye’nin markanın dünyada en büyük 7’inci pazarı olduğunu belirterek iç pazarda ise yeni araç  ile ithal sınıfta  2’incilikten tekrar liderliğe yükseleceklerini söyledi. Yaklaşık 2 yıl içinde de en büyük 5 pazardan biri olmayı hedeflediklerini anlatan Eksin satışlarının 2014’te 2 bin 500, 2 yılda 5 binli adetlere çıkacağını öngördü.

 

7400 litre tasarruf

Streamline serisinin euro 5 normlarıyla eylül sonunda , 90 bin eurodan başlayan fiyatlarla Türkiye’de satılacağını kaydeden Eksin bu emisyon değerinde % 4’lük yakıt tasarrufunun kullanıcıya önemli ekonomi getireceğini söyledi. Bir uzun yol aracının Avrupa'da yılda yaklaşık 100 bin,  Türkiye'de ise 150 bin km’ye kadar çıkabildiğini kaydeden Eksin, “Eğer 125 bin km’den hesaplarsak yük ve kullanım koşullarına göre değişim gösterse de ortalama 35 lt/100km ile  bir aracın yıllık tüketimi 43.740 lt. civarında olur. Tüketimde sadece % 4 lük bir iyileştirme yaparsak yılda 1,750 lt ya da  7,400 TL tasarruf sağlanır. 100 adetlik filosu bulunan için hesaplarsak  kazanım 175 bin lt veya 740 bin TL’yi buluyor” dedi.

 

Otobüs fizibilitesi yapıyor

Scania’nın otobüs üretiminde de güçlü olduğunu söyleyen Eksin başta şehirlerarası olmak üzere Türkiye pazarına otobüs ithalatı konusunda fizibilite çalışmaları yapıldığını da açıkladı.  Aynı zamanda Meiller markalarının yöneticiliğini yapan Eksin, inşaat sektöründeki hareketlenmeyle birlikte kamyon üstü damper ihtiyacının arttığını, birkaç model üretip firmalara test için verdiklerini vurguladı. Ekin, 2014’te 16 ton ve üzeri toplam satışlarının 30 binler seviyesinde oluşmasını öngördü.

 

DOD’un ağır ticarisini kuracak

2’inci el otomobil alım satımı yapan DOD’un eski Genel Müdürü olan Eksin 2014’te ağır ticari araçlara yönelik kurumsal bir konsepti hayata geçirmeyi de planladıklarını vurguladı. Eksin, “ Hem satış teşkilatımız hem de kullanıcılara daha güvenilir ve pratik 2’inci el kamyon alış verişinde bulunmaları için altyapıyı hazırlayacağız “ diye konuştu.

 

Eksin filo yönetiminde yakıt maliyetinin Türkiye’de yüzde 50’lere çıkabildiğini, bunun için araç ekonomisinin ilk planda geldiğini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz