Tarihin en iyi rakamlarıyla sektörün zirvesinde!

Ford Otosan, İSO 500 araştırması sonuçlarına göre zirvenin sahibi oldu. İstanbul Sanayi Odası’nın sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre şirket 2017 yılında üretimden satışlarda 22,7 milyar liralık gelir elde etti. Son 7 yıldır üst üste otomotiv sektörünün, 3 yıldır da Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017” araştırmasının sonuçlarına göre otomotiv sektöründe “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu” ünvanını aldı.

 

Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları

 

Şirket; geçen yıl üretim, ihracat, toplam satış adetleri ve gelirlerinde tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye’de geçen yıl 116 bin 247 adet satışla yüzde 11,9 pazar payı elde etti. Ticari araç pazarındaki liderliğini yüzde 30,3’e yükselen pazar payıyla sürdürdü. 2017 yılında toplam satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 39’luk artışla 25 milyar 341 milyon TL’ye yükseldi. Üretim, ihracat, toplam satış adetleri ile satış gelirlerinin yanısıra faaliyet karı, VAFÖK, vergi öncesi kâr ve net kâr kalemlerinde de şirket tarihinin en iyi değerleri elde edildi. Ford Otosan’ın üretimi 2017’de, yüzde 12 artışla 373 bin 7 adede yükseldi ve kapasite kullanım oranı yüzde 88’e ulaştı.

Eylül ayında kapasitemiz 455 bin olacak

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, otomotiv ve taşımacılık teknolojilerinin geleceğinde söz sahibi olmak için yüksek Ar-Ge ve mühendislik gücüyle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Ford Otosan, İSO 500 araştırması sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Türkiye otomotiv sektörünün ihracat ve istihdam lideri olarak, geçtiğimiz yıl gerek üretim gerekse de satış ve ihracat alanında önemli rekorlar kırdık. Son 7 yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, 3 yıldır da ülkemizin ihracat şampiyonu olmayı sürdürüyoruz. Geçen yıl 52 Milyon Dolarlık kapasite yatırımı açıklamıştık. 2018 Eylül itibariyle de toplam üretim kapasitemizi 455 bin adede çıkarmış olacağız. Geçtiğimiz yıl hem kapasitemizi artırdık, ama en önemlisi de fabrikalarımızda kapasite kullanımını 8 puan artırdık. Kapasite kullanım oranımız tüm fabrikalarımızın/hatlarımızın toplamında %80’den %88’e yükseldi.”

Ford Otosan Genel Müdürü sözlerini şöyle sürdürdü: “Ford Otosan olarak sektörde üretim hatlarının sayısı konusunda da lideriz; 4 üretim hattımızdan biri olan Eskişehir İnönü Fabrikamızda Ford Trucks ve Ecotorq motorlarının üretimi, Kocaeli Yeniköy Fabrikamızda Courier, Kocaeli Gölcük Fabrikamızdaki üretim hatlarımızda Transit ve Custom üretimini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin sanayi gelişiminin en büyük destekçilerinden biri olmaktan dolayı gururluyuz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz