İstanbul'da kayıtlı 18 bin taksi var

Ticari araç ve Taksiciye ÖTV Teşviği’nde imza beklentisi

İnsan ve yük taşımaya yönelik ticari araçlarla taksilere yönelik ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Teşvik Yasası 1 Eylül tarihinde kesinleşti. Ama Yasa ile ilgili mevzuatlar hazır olmadığı için ÖTV indirimi halen uygulamaya geçemedi. Bu da araç satın almak isteyenlerle araç bayilerini karşı karşıya getirdi.

Taksi, kamyon, minibüs, otobüs gibi araçların yararlanacağı teşvik için bayiler müşterilerle adeta “papaz olma” durumunda.
Eylül itibariyle “kamyon otobüs piyasasında işlerin tamamen kilitlendiği belirtiliyor.

Taksiciye ÖTV Teşviği’nde imza beklentisi

Sorun Yasanın Resmi Gazete’de yayınlandığı söyleyen müşterilerin bayilere gelmesiyle başlıyor. Alıcı, aracını yasal destek kapsamında değiştirmek istediğini söylüyor. Yasanın arkasından bir de uygulama tebliği çıkarılması gerektiğini bilmeyen alıcı adayı, ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) ödemesinden kaçınıyor.

Hükümetin çıkardığı ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) Teşvik Yasasının ardından çıkacak Uygulama Tebliği ise şu anda Bakanlıkta imza aşamasında. Mevzuatın 1 Ekim tarihinde imzadan çıkıp, Resmi Gazete’de yayınanacağı belirtiliyor.

Uygulama detaylarını bilmediklerini söyleyen otobüs, kamyon ve taksi-otomobil bayileri, müşteri taleplerine yanıt veremiyorlar.

Teşvikten müşterilerinin yararlandıramadıklarını söyleyen Ford Truck Bayii Demirbaş Otomotiv, “İşler kilitlendi. Hepimiz uygulama detaylarını bekliyoruz. Nasıl yararlanacaklar, hangi araçlar yararlanacak bize bildirilecek ki biz de müşterimize uygulayabilelim.” diyor.

Taksi müşterileri hariç 2-3 bin kişilik bir alıcı kitlesinin ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Teşvik Yasası Uygulama Tebliği’ni beklediği ifade ediliyor.

Yasa detaylarında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indiriminden yararlanacak olanların ellerindeki eski araçları 2 yıl içinde satmaları gibi koşullar bulunuyor. 2 yıl içinde aracını satmayan şahıs, yararlandığı ÖTV’yi cezalı olarak ödemek zorunda kalacak.

ÖTV teşviğinden yararlanacak araçlar için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Teşvik gereği otomobil tarzı araçlarda yüzde 45 gibi önemli bir oranda indirim yapılırken, kamyon ve otobüs gibi araçlarda ÖTV oranı yüzde 4 oranında uygulanıyor. Bu tür büyük ticari araçların bedelleri yüksek olduğu için yüzde 4’lük oran bile 4-5 bin euroya denk geliyor.

Bu arada ÖTV Teşvik Yasası Uygulama Tebliği’nin 1 Ekim tarihine kalması nedeniyle eylül ayı satış projeksiyonlarında da 2-3 bin adetlik düşüş beklentisi ortaya çıkmaya başladı. Eylülde 70 bin adetlerde bir otomobil ve hafif ticari araç pazarı öngörülürken, tahminler 67-68 bin adetlere çekilmeye başlandığı gelen bilgiler arasında.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here