Takas otomobili olmayana Mercedes yok(mu?)

Otomobil almak hiç bu kadar zor olmadı! Bir tarafta dövize bağlı olarak ikiye katlanan fiyatlar; bir yanda iki yıldır biriken talep; bir yanda koronavirüs nedeniyle duran üretime bağlı ürün tedarik sorunu; bir yandan fiyatlar artacak beklentisiyle yatırım amaçlı olarak otomobil alma furyası! Haksız değiller; otomobili bugün alıp 6 ay sonra TL bazında bugünden daha yüksek fiyata satmak mümkün görünüyor…

Sonuç; birçok markada ve modelde bayi listelerinin üzerinde spot piyasa fiyatları. Bayide itibar görmeyen müşteri. Ne zaman ürün geleceğini açıklayamayan marka yönetimleri. Pandemi herkesi fena çarpmış olmalı…

Otomobil bayilerinin satış uzmanları ajan oldu, müşterileri soruşturuyor

Bugün örneği Mercedes’ten alalım… Bazı modellerde bilindiği gibi pandemi nedeniyle üretim uzun bir süre yapılamadı ve ürün bulma sorunu var. Geçen zamana rağmen herhangi bir müşterinin bayiye gidip E Serisi (güncel ya da facelift), yeni GLB, C serisi, A serisinin bazı modellerinde 2020 yılı son aylarına kadar ürün sipariş föyü oluşturması neredeyse imkansız!

Oysa ikinci el sitelerinde bayi resmi fiyatlarının minimum yüzde 10-15 üzerinde fiyatlarda satılık 0-1000 km arası otomobiller hayli fazla. Bu da şu anlama geliyor; bir dönem dikkat edilmeden yapılan satışlar -başka markalar bunu bazı modellerde yılbaşında yaşamıştı- şimdi gerçek müşteriyi mağdur hale getirdi.

Örneği E Serisi’nden sürdürelim; bugün bayide bulunabiliyor olsa 580-610 bin TL düzeyinde olması gereken (ama bayilerde bulunmayan) Mercedes E200d modelini; ikinci ruhsat sahibi olarak 650 bin TL ve üzerinden ilanlardan alabilirsiniz!

TAKAS OTOMOBİLİ İSTENİYOR

Mercedes Benz almak pek kolay değil bugünlerde; sadece yüksek fiyatları nedeniyle değil!

Yeni bir Mercedes almak isterseniz (zor bulunan seriden) elinizde 6 aydır üzerinize kayıtlı ve bedeli 20-25 bin Euro’dan az olmayan bir otomobili takasa vermek zorundasınız. Yani otomobili olmayana Mercedes yok. Ferrari gibi yani….

Ev ya da arsa satıp ya da borsada, ticarette para kazanıp Mercedes almak isterseniz, birkaç ay sonra şansınızı bir daha deneyin lütfen!

Anlaşılan elde kalan kısıtlı sayıdaki otomobili gerçek müşteri yerine otomobil ticareti yapanlara kaptıran Mercedes Benz; tekrar benzer bir durum yaşamamak için sizden gerçek müşteri olduğunuzu ispatlamanızı bekliyor.

Oysa cüzi bir masrafsız kredilendirme ile müşteriye birkaç ay otomobili satamayacak şekilde bir ipotek oluşturabilirlerdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz