Tahran’da otobüs kapışması

26 Aralık tarihinde açıklanan rapora göre, Belaruslu otobüs üreticisi Belkommunmash, Tahran’a tamamen elektrikli otobüsler satmayı planlıyor. Konu ile ilgili açıklamayı yapan Belarus’un Başbakan Yardımcısı Vladimir Semashko, araçların anlaşmadan önce Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te test edildiğini söyledi. Semashko, “Minsk’in 20 adet elektrikli otobüs siparişi bulunuyor. İlk etapta yalnızca iki hatta faaliyet gösterecek olan elektrikli otobüslerin sayısı zamanla artacak. Bu otobüsler yalnızca Minsk ile sınırlı kalmayacak. Moskova, St. Petersburg ve Tahran için de otobüs siparişleri bulunuyor” diyerek Belarus’tan İran’a uzanılacağını teyit etti.

Elektriklilerin avantajı

Elektrikli otobüslerin avantajlarına değinen Semashko, “Yalnızca tramvay, troleybüs ve otobüslerle sağlanan toplu ulaşımın elektrikli otobüslerle birlikte hem maliyeti hem de çevreye verdiği zarar azalacak” dedi.

Enerji tüketimini yüzde 30 ila 40 oranında düşürdüğü söylenen elektrikli otobüslerin geleceği açık gibi görünüyor.

Beyaz Rusya’da durum böyleyken, İran’ın başkenti Tahran’da da eski dizel araçları kaldırıma planı doğrultusunda kamu otobüslerinin filosu baştan aşağı yenilenecek.

İran-Türkiye ilişkisi

İran’da Oghab Afshan Sanayi ve İmalat Şirketi ve Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 19 Aralık günü, bazı Avrupa ülkelerinde Navigo markasıyla satılan Sultan otobüsleri için İran’a teknoloji ve lisans ihraç etmek için bir anlaşma imzaladı. Demonte olarak İran’a ihraç edilecek olan Sultan araçların montajı, satış ve pazarlama faaliyetleri OGHAB tarafından yapılacak. Yaklaşık 50 milyon TL değerindeki, 3 yıl boyunca geçerli olan anlaşma doğrultusunda OGHAB, Otokar’a 500 bin euro lisans bedeli ödeyecek. Anlaşma tarafların isteğine bağlı olarak iki yıl daha uzatılabilecek.

Anlaşma ile Türkiye küçük otobüs sektöründe ilk kez teknoloji transferi yapılacağının altını çizen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şunları kaydetti: “Gerçekleştirdiğimiz anlaşma ile küçük otobüs alanında bir ilke imza atarak, yurtdışına teknoloji ihraç edeceğimiz için gurur duyuyoruz. Projedeki iş ortağımız OGHAB, İran’da araçların montajı ile Otokar markasıyla satış ve pazarlamasından sorumlu olacak. İran’daki homologasyon düzenlemeleri ve pazar koşullarındaki gelişmelere bağlı olarak satış adedi ve elde edilecek ciro değişecek olsa da Sultan’ın büyümekte olan İran otobüs pazarında kısa sürede büyük başarılara imza atacağından eminiz.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz