Tadını çıkaramadan satıyorlar

Sıra dışı mı? Yoksa… Sıradan bir ticari gelişme mi?

Daha önceki rakamları bulamadığım için pek yorumlayamadım açıkçası.

Bir de siz bakın…

Rekorlar yılı 2015’te Türkiye pazarında binek otomobil satışı 725 bin adet…

İstatistikler kesin olmamakla birlikte Türkiye’de 4 milyon civarında da ikinci el zenci porn otomobil piyasası bulunuyor. Yani aşağı yukarı her yeni otomobile karşılık ikinci elde 4 otomobil satılıyor.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin araştırmasına göre 2015 yılında satılan sıfır otomobiller arasında bir yıl içinde ikinci ele düşen otomobil sayısı ise 90 bin 288 adet. Oran bazında baktığımızda 2015 yılında satılan otomobillerin yüzde 12’lik kısmı bir yıl içinde ikinci ele düşmüş.

Yani satılan her 100 sıfır otomobilden 12’si aynı yıl içinde yeniden satılmış…

OYDER’in tablosuna göre, adet bazında 2015 yılında 111 bin adetle en fazla sıfır otomobil satışı gerçekleştiren Volkswagen’in 17 bin otomobili aynı yıl içinde ikinci elde satılmış. Volkswagen’in volüm markası olması nedeniyle adetsel bazda ilk sırada yer almasına normal gözüyle bakabiliriz.

Oransal açıdan ise lüks markalar öne çıkıyor. Oran bazında baktığımızda yüzde 35 ile Land Rover’ın ilk sırada olması dikkat çekici.

2015 yılında 2 bin 242 adet Land Rover marka otomobil satılırken, bu otomobillerin 789 adedi bir yıl içinde ikinci kez ‘ikinci elde’ satılmış.

Oransal sıralamada yine bir lüks seks hikayeleri marka Mercedes yüzde 23.5 ile ikinci yer alıyor. Mercedes’in geçen yıl sattığı 31 bin otomobilin 7 bin 558’i ikinci elde de alıcı bulmuş.

En düşük oran ise yüzde 3.1 ile piyasanın en ekonomik markalarından Dacia’da… Dacia’nın geçen yıl sattığı 37 bin 623 otomobilin sadece 1.199 adedi aynı yıl içinde ikinci ele düşmüş.

Türkiye’de sıfır bir otomobilin kullanım süresi ortalama 4 yıl civarında. 2015 yılında sıfır piyasasındaki fiyat artışının ikinci ele de yansıdığını; ikinci el piyasasında da oldukça yüksek fiyatların havada uçuştuğunu gözönünde bulundursak da, otomobilin bir ‘al-sat’ objesi olmadığı ortada.

Bir otomobilin bayiden çıktığı ilk dakikadan itibaren büyük ölçüde değer kaybettiği de düşünülürse…

90 bin kişi aldığı otomobili aynı yıl içinde niye satmak ister?

Sebepleri yoruma açık…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz