Japonlar yaptı yine yapacağını: Suzuki e-Survivor

Suzuki-e-Survivor

Dünyadaki otomobil showları bitmiyor. Eylül ortasında Avrupa’da Frankfurt’ta buluşan otomotiv devleri bu kez 25 Ekim tarihinde Tokyo Motor Show’da bir araya gelecek.

Suzuki-e-Survivor iç mekan

Tokyo Motor Show’a biraz zaman var ama firmalar şimdiden neler sergileyeceklerini göstermeye başladılar.

Suzuki-e-Survivor

Çinliler taklit modelleri seviyor. Dünyanın en önemli otomobillerini birebir taklit eden modellerle fuarlarını şenlendiriyorlar. Japonlarsa yenilikçi. Tokyo Motor Show, uçuk-kaçık otoların buluşma noktası denebilir. Japonlar kübik, kaçık araç konseptlerini seviyorlar.

İşte bunlardan biri de Suzuki. Japonya’nın ilk 4 büyük otomotiv devinden biri olan Suzuki e-Survivor adını verdiği yeni bir konseptin üzerindeki örtüyü açmak için anavatanını seçti.

Suzuki-e-Survivor

Elektrikli otomobil partisinin balonları şişirildi. En geç iki yıl içinde onlarca elektrikli otomobil arasındaki rekabet bir anda kızışacak. Suzuki de bu partiye hazır olduğunu gösterecek çalışmaları sergileyecek.

Suzuki, belki biraz Vitara veya belki geleceğin Jimny’si olmaya aday bir modelin elektrik motorlusu ile kendini gösterecek. Bu konsept modelde 4 elektrik motoru birden kullanmış Japon mühendisler. Her bir tekerleğe bir motor yerleştirilmiş. Bu da her tekerleğe ayrı güç uygulayabilecek olması nedeniyle off-road sürüş için önemli avantaj yaratıyor.

Suzuki-e-Survivor

Konsept otomobile baktığımızda alışılmadık bir gvde yapısıyla karşı karşıyayız. Aracın önünde ve arkasında fazla çıkıntı yok ve çamurlukları da yerleştirilmemiş. Tekerlekler adeta bir motosiklet tadında. Bu da aracın buna benzer üretilmesi durumunda her yol koşulunda başarıyla yol alabileceğine işaret ediyor. Çamur bana vız gelir havasında Suzuki e-Survivor.

Araç iki kişilik tasarlanmış. Üzerinde bir tavan olmaması onu bir cabrio yapmaya yetiyor ama Jimny’nin Antalya ve çevresinde bu şekilde kullanıldığını hatırlıyoruz.

Suzuki-e-Survivor kokpit

Konseptin içine baktığımızda ise devasa bir ekran görüyoruz. Head up display biraz abartılmış sanki. Ayrıca direksiyon üzenide de bir ekran konumlandırılmış. Bir de orta panelde aracın duruş açısını da gösteren üçüncü bir ekran kendine yer buluyor.

Yine bir kanoyu andıran orta konsolda küçük elektronik göstergeler şık bir şekilde kendine yer bulmuş.

Ayrıca yolcu tarafında torpido gözünün üzerinde de bir ekran yer alıyor ki buradan internet bağlantısı ve autonews ve otoajanda.com okunabilecek.

işte Tokyo’da canlı göreceğimiz Suzuki konsepti SUV.

Suzuki-e-Survivor

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz