Suzuki yeni modeli SX 4 S-Cross ile son çeyreğe iddialı başlıyor

 

 

 

Suzuki Türkiye, yıllar sonra yeninden atağa geçiyor. Bu yılın başında genel müdürlük görevini üstlenen deneyimli otomotivci Engin Kubilay kaptanlığında yeni atağının planlarını uygulamaya koyan Suzuki Türkiye, yaptığı bir toplantıyla yeniliklerini duyurdu.

Her yıl piyasaya yeni bir model çıkaracaklarını söyleyen Kubilay, 30 Eylül itibariyle satışa çıkacak yeni SX4 S-Cross modemliyle hedeflerini bugünden yükselttiklerini söyledi.

Kubilay, kompakt crossover segmentindeki büyümeyi gözlediklreni ve bu seglmente diğre modellerde bulunmayan zenginlikte motor, şanzıman ve donanım seçenekleri sunan yeni model hazırladıklarını dile getirdi.

 

EN ESKİ VE UZUN SÜRELİ ULUSLARARASI DİSTRİBÜTÖRLÜK

Suzuki Türkiye Genel Müdürü Engin Kubilay; Türkiye'de tek markada en uzun distribütörlük yapan Suzuki’nin, bu yıl 30. yılını kutladığını hatırlattı. 2013 yılının Suzuki için atılım yılı olduğunu belirten Engin Kubilay, yeni döneme ilişkin iddialarını şöyle ifade etti:

“Suzuki son dönemde global olarak hem satışlarını hem de karlılığını ciddi bir şekilde artıran az sayıdaki markalardan biri. Bu durum önümüzdeki dönemde yeni ürün politikamıza da çok olumlu yansıyacak. Geçmiş dönemde bu konuda biraz muhafazakar kalan Suzuki, 2013 son çeyreğinden başlayarak her sene 1-2 yeni model lanse edecek. Yeni ürün stratejisinin ilk işaretlerini Frankfurt motorshowda yeni SUV konseptimiz olan IV-4 ile göreceksiniz.

Biz de bu doğrultuda yeni crossover’ımız Suzuki S-Cross ile ciddi bir satış sıçraması yapacağız."

 

350 ADET DEDİLER, BASTIRIP, 1300 ADET ALDILAR

Bu arada Suzuki'nin Türkiye'de yüzde 1'lik pazar payına yolculuğunda ilk önemli biletlerden biri SX4 S-Cross modelinden gelecek. Yeni modeli daha görür görmez güvendiklerini ve "tarihi rekoru hedefleyen planlarına" en önemli katkı saydıklarını söyleyen Genel Müdür Kubilay, "Avrupa için geliştirilen bu modelden bize de 350 adet ayırdıklarını söylediler. Biz Yunanistan olmadığımızı, Türkiye pazarının durdumunu anlattık ve satış potansiyelinden bahsettik. Bunun üzerine bize yıl sonuna kadar 1300 adetlik kontenjan ayırdılar. Bu yıl son çeyrekte bin 300 adet S-Cross satmayı planlıyoruz. Bu sene  toplamda 2 bin 600 araç satmayı ve pazar payını en çok artıran marka olmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

 

2014 HEDEFİ 5 BİN ADETİ GEÇMEK

Yeni modellerle atağa kalkan Suzuki'nin Türkiye hedefinde ise 2014 yılında 5 bin adeti geçmek yer alıyor. Kubilay 2014 planları hakkında da şu bilgileri verdi:

"2014 yılı için hedefimiz 5 bin araç satarak yüzde 1’lik pazar payına yaklaşmak olacak. S-Cross’u tüm Suzuki ailesi olarak uzun süredir bekliyorduk. Suzuki, zaten 4×4 genlerine sahip bir marka. S-Cross’un da SUV pazarında çok hızlı bir şekilde kendi trendini yaratmasını bekliyoruz.”

 

MOTOSİKLET VE MARİNE'DE İSTEDİĞİNİ YAKALADI, SIRAYA OTOMOBİLİ ALDI

Engin Kubilay, Suzuki’nin, otomobilin yanı sıra motosiklet ve denizde dıştan takma motorda da hedeflerini büyütmek üzere kollarını sıvadığını belirterek, bu alandaki satışları 2012’ye oranla katlayarak büyüttüğünü açıklayarak, “Motorsiklet satışlarında, 2012’de bir önceki seneye göre üç kat büyüdük. 2013 yılınını 900 adetlik satış ve dört kat büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz. Dıştan takma motorlarda ise  2013 yılınını  iki kat büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz“ diye konuştu.

 

13 YENİ BAYİLİK AÇTI

Satışlarda büyümenin 2 temel faktörü olduğunu belirten Suzuki Türkiye Genel Müdürü Engin Kubilay, bunlardan birinin inanan, donanımlı bir bayii teşkilatı; diğerinin ise yeni ürün politikası olduğunun altını çizdi. 

Kubilay, Suzuki'nin 2013 yılında toparlanma yılı olmasına rağmen yüzde 42'lik bir artış oranıyla en hızlı büyüyen 2. marka olduğunu ve bayii teşkilatına 13 yeni bayii dahil ettiklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz