Suzuki Swift’in dizeli eylülde gelecek

0

Suzuki hedef  büyüttü…

Türkiye’de yeniden yapılanmaya geçen marka 2 yeni model getirip bayii sayısını 30’a çıkaracak .

Japon Suzuki, Türkiye’deki hedeflerini büyüttü. Geçtiğimiz yıl Doğuş Grubu’nun ilgilendiği ancak sonra  Volkswagen’in de geri çekilmesiyle Türkiye distribütörlüğü HACO Şirketler Grubu’nda kalan Suzuki markası bu yıl sonunda Türkiye geneli 23 olan bayii sayısını 30’a çıkaracak. Yılın son çeyreğinde ilk dizel motorlu aracı Swift dizel 1.3 lt’yi  getirecek olan marka ardından SX4 modelinin  1.2 lt 4 çeker versiyonunu ithal edecek. Bayilerini yeniden yapılandıran marka 2012 sonuna kadar İstanbul Avrupa yakası, Ankara, Mersin, Muğla ve Aydın’da  yeni satış noktaları açıp 16 farklı ilde mevcut bulunacak. 

Pazardan hızlı büyüdü

Otomotiv pazarında bu yıl  3 aylık dönemde otomobil satısları bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,6  azalırken  Suzuki ilk çeyrek  sonunda 2011’e göre  pazar payını yüzde 30  artırdı. Geçtiğimiz aylarda Suzuki Türkiye Genel Müdürlüğüne atanan Murat Aydın yeni yapılanma sonrası Türk pazarında daha iddialı bir performans sergileyeceklerini belirterek  "Suzuki olarak binek araç pazarında en çok satan ilk 20 markası içinde olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda yüzde 1 pazar payına ulaşmayı amaçlıyoruz.  Herbiri sınıflarında önemli avantajlara sahip Alto, Splash, Yeni Swift, SX4, Jimny, Grand Vitara 3 kapı ve Grand Vitara 5 kapı modellerimiz ile hedeflediğimiz satışlara ulaşacağımızı düşünüyoruz. 2012 sonunda geçen yılın satışlarını en az  ikiye katlarız “ dedi.

Japonya’dan destek isteyecek

Önümüzdeki ay Japonya’ya gidip merkezden özellikle fiyat ve yeni ürünler konusunda destek isteyeceklerini kaydeden Aydın dolar euro ve Japon yeniyle araç ithal ettiklerini ancak merkezdin gelecek destekle fiyatların daha da cazip hale geleceğinin mesajını verdi. Ekonomik araçlar sınıfında Alto ve Splash olmak üzere iki modelleri bulunduğunu, güvenlik, tasarım ve performans konusunda tüketici beklentilerini  karşılayan modellerin satışının her gün arttığını  kaydeden Aydın 1.6 lt motor ve altına uygulanan vergi politikasının kendilerine avantaj getirdiğini, SUV segmentinde de iddialı olduklarını vurgulayan Aydın şöyle devam etti:”

Motosiklette de atılım yapacak

”Türkiye’de off-road geleneği en kuvvetli marka belki de Suzuki’dir. Ülkemizde uygulanan vergi sisteminin 1.6 lt  altını teşvik ettiği malum. Bizde 1.6 lt altında  6 farklı 4×4 model var. Bunlardan ikisi Suzuki amblemi taşıyor. Jimny ve Grand Vitara 3 kapı. Ayrıca sonbaharda gelecek dizel Swift ile daha da güçlenec eğiz.”

Pazar paylarının ilk 3 ayda yüzde 0.23’ten 0..3’e çıktığını vurgulayan Aydın hedeflerini 1’e ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi. Suzuki’nin deniz motorları ve motosikletlerinin de distribütörlüğünü yaptıklarını kaydeden Aydın bu alanda da önümüzdeki aylarda önemli atılımlar gerçekleştireceklerini kaydetti. Suzuki’nin Türkiye’deki motosiklet ürün gamının lüks sınıfa hitap ettiğini belirten Aydın daha uygun modelleri de ithal edeceklerini açıkladı.

*********

Renault Scenic yenilendi

Avrupa’da özellikle geniş ailelerin otomobil tercihinde ön plana çıkan stationwagon ve MPV modeller Türkiye’de de ilgi görmeye başlıyor. Avrupa’da binek otomobil pazarının yüzde 19’unu MPV modelleri oluştururken, Türkiye’de bu pazarın toplam satışların yüzde 1’i düzeyinde. Yaklaşık 10 bin MPV’nin satıldığı ülkemizde, sınıfının en önemli oyuncusu ise hiç şüphesiz Renault Scenic olarak dikkat çekiyor. Son 3 yıldır 5 koltuklu kısa verisyonuyla Türkiye pazarında yer almayan Scenic, yenilendikten sonra hem uzun hem kısa hem 5 hem 7 kişilik seçeneklerle Türkiye'de satışa çıktı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar 62 bin TL’den başlayan aracın lansmanında , bu yıl için satış hedefi vermezken, sınıfın payının Avrupa’da olduğu gibi yüzde 19 düzeylerine ulaşması gerektiğini vurguladı.  Yeni Scenic’te  yer alan 1.5 litrelik dizel motor, Renault’nun yeni geliştirdiği EDC vitesli dizel motorun ortalama yakıt tüketiminin 4.7 lt olması dikkat çekiyor. Yeni Scenic ailesi, Şerit Takip Asistanı ve Otomatik Uzun-Kısa Far özelliklerini içeren Renault Visio System ile birlikte sunulan ilk model. Yokuş Kalkış Desteği, leke tutmayan Teflon kaplamalı koltuklar, şerit değiştirme fonksiyonuna sahip sinyaller, Bluetooth, USB ve iPod bağlantısı Scenic serisinde standart ekipmanlar arasında.

Yeni Scenic 62.3 bin TL , Yeni Grand Scenic 65.3  bin TL’den başlıyor.

*********

Otomotiv  dengesi artı da

Geçtiğimiz yıl yapılan yoğun ithalat nedeniyle cari açık veren otomotiv sektörü, yılın ilk çeyreğinde artı verdi. İbrenin pozitife dönmesinin ardında ise geçen yıla oranla azalan otomotiv satışları büyük rol oynadı. İlk çeyrekte toplam sanayi ihracatı 4.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, ana sanayinin ihracatı ise yüzde 3’lük bir daralma ile 2.9 milyar dolar oldu. Yan sanayinin gerçekleştirdiği 1.7 milyar dolarlık ihracat ise bir önceki yıla yüzde 9’luk bir artışa işaret ediyor. Belirtilen dönemde otomobil ihracatı yüzde 9, otobüs ihracatı ise yüzde 1 azaldı. İthalat/ihracat dengesinin pozitif yönde gelişmesi sevindirici bir gelişme olarak dikkat çekiyor. Geçen yılın ilk iki ayında taşıt araçları dış ticaret rakamlarında 77 milyon dolar fazla veren ithalat/ihracat dengesi, bu yıl 739 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde sadece otomobil üzerinden yapılan hesaplamalarda ise geçen yıl 13 milyon dolar ekside kalan ithalat/ihracat dengesinin bu yıl 358 milyon dolar artıya döndüğü ortaya çıktı.  Taşıt araçları dış ticareti incelendiğinde 2011’in ilk iki ayında 2.2 milyar dolar ithalat yapan sektör, bu sene 1.7 milyar dolar ithalat yapmış. Yine sadece otomobil incelendiğinde geçen seneki 1 milyar 66 milyon dolarlık ithalatın, 680 milyona gerilediği görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here