Sürücüye sürüş koçluğu yapacak

 

Sürücüye sürüş koçluğu yapacak

Sadece Bursa’daki Oyak Renault fabrikalarında üretilen Clio Sport Tourer, bu hafta pazara sunuluyor. Fransız şirketin yıllık yaklaşık 40 bin civarında üretmesi beklenen çocuklu aileleri hedefleyen model, Clio 4 üzerine geliştirildi. Renault’nun yeni teknolojisi R-Link ilk kez bu modelle birlikte müşterilerle buluşuyor. Araca entegre 7 inçlik ekranla kontrol edilen teknoloji sürekli internete bağlı kalarak alışverişten eğlenceye bilgi ihtiyacından birçok online hizmete hızlı ve kolay erişim sunuyor. Üzerinde navigasyon sistemi, radyo, telefon ve mobil uygulamaların da yer aldığı sistem sürücünün ekonomik sürüş sağlaması konusunda adeta ‘koç’luk (öğretmenlik) görevi üstleniyor. Bir noktadan başka bir noktaya gidilirken ortaya çıkan tüketim değerleri, sürüş şekli ve hız üzerinde grafik hazırlayan R-Link, daha verimli bir sürüşün nasıl olacağını da ortaya koyuyor.     

 

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Clio 4 modeli ile B sınıfında ilk ayda lider hale geldiklerini belirterek, “Bu modelin sportif tasarım öğelerini koruyarak geliştirilen station versiyonu Sport Tourer, çok fazla rakibin olmadığı bir alanda öne çıkıyor. Otomobil hem tasarımı hem de üzerinde bulunan teknolojilerle pazara oldukça iddialı bir giriş yapacak. 14 Mart’tan itibaren 31 bin 990 liralık fiyat etiketiyle satışa başlıyoruz. Önceki model geçen yıl 6 bine yakın satıldı. Yeni modelin de benzer bir performansa sahip olmasını bekliyoruz.” dedi.

 

Clio Sport Tourer 4 motor seçeneği ile pazara sunuluyor: 75 beygir gücünde 1.2 litrelik, 90 beygir gücünde 0.9 litrelik benzinli, 75 ve 90 beygir gücünde 1.5 litrelik dizel motorlar yeni modelde manuel şanzımanla satın alınabilecek. 90 beygir gücündeki iki motora da EDC otomatik şanzıman nisan ve eylül aylarında eklenecek. Energy kodlu benzinli küçük motor 10 km’de 4,5 litre, dizel motor ise 3.6 litre yakıt tüketimi sergiliyor. 

 

Renault Granada’da 200 beygir gücündeki yeni Clio RS modelini de tanıttı. EDC otomatik şanzımanla yola çıkacak otomobil Türkiye’ye sipariş üzerine getirilecek. Markanın Formula 1 sporlarındaki tecrübelerinden faydalanan RS kulakçık şeklinde vites kollarına sahip ve 0’dan 100 km/saate 6,7 saniyede ulaşıyor. 

Memduh Taşlıcalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz