Sürücüsüz araçların sigorta derdi

Otomotiv sektörünün devrim niteliğindeki yeni teknolojik trendi sürücüsüz araçlar, taşıt sigortacılığının sınırlarını yeniden çizmeye hazırlanıyor. Willis Towers Watson Türkiye düzenlediği ve sigorta sektörünün geleceğinin değerlendirildiği etkinlikte bir araya gelen sektörün önde gelen profesyonelleri sürücüsüz araçlar ve telematik sistemleri gibi teknolojik gelişmeler hakkında da konuşmayı ihmal etmedi.

Etkinlikte konuşan Willis Towers Watson Global Fiyatlandırma ve Ürün Yönetimi Lideri Duncan Anderson, “Sürücüsüz araçlarla birlikte daha önce sadece sigortalının ve üçüncü tarafların söz konusu olduğu riskin içine artık birçok farklı taraf dahil oluyor. Orijinal ürün üreticileri, geleneksel tedarikçiler, yazılım geliştiriciler gibi yeni tedarikçiler, telekom operatörleri ve altyapı gibi tarafların da dahil olması ile birlikte risk kavramı, kişisellikten çıkıp ürüne dönüşüyor” dedi.

Diğer bir trend olan telematik sistemlerinin sürücülerin sürüş karakteristiklerinin belirlenmesinde kritik rol oynadığına dikkat çeken Anderson, “İster araca sonradan takılsın, isterse fabrika çıkışı olarak araçta bulunsun, telematik sistemleri verinin sigorta sektörünü nasıl şekillendirdiğinin önemli bir göstergesi.” açıklamasında bulundu.

2020’de şoföre gerek yok

Cabrio olmazsa hatırım kalır!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz