Süper kahraman olur da otomobil olmaz mı?

Gelişen otomobil teknolojileri her geçen gün tüketicinin de ufkunu açıyor. Bazı sürücüler aracının kontrolünü otomobile bırakmaya halen daha tamamen karşı olsa da bazı sürücüler teknolojiler ayak uydurmaya çoktan hazır. Aksigorta’nın, Ipsos’a CATIBUS (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemiyle yaptırdığı araştırma, sürücüye gerek bırakmayan üstün özellikli otomobiller istediğimizi ortaya koydu. Yani sürücüler yol boyunca kontrolü devredip keyfine bakmak istiyor.

Birinci öncelik: Az yaksın!

15-60 yaş arası Türkiye temsili 1.200 kişiyle yapılan araştırmaya katılanların yüzde 43,1’i aracında etkin yakıt tasarruf modu, yüzde 19,2’si otomatik park etme özelliği olmasını isterken, yüzde 17,1’i kendi kendine gitme (otomatik pilot), yüzde 12,4’ü havada da gidebilme yeteneğine sahip olmasını istiyor. Etkin yakıt tasarrufu erkekler için daha öncelikli.

İkinci öncelik: Otomatik park!

Kadınlar için ikinci öncelik “Otomatik Park Etme” özelliği. Araştırmaya katılanların yüzde 19,2’si, erkeklerin yüzde 13,4’ü aracında sürücüye gerek bırakmayan otomatik park etme özelliği olmasını isterken, bu oran kadınlarda 25,1’e yükseliyor.
Otomatik pilot, yani kendi kendine gidebilme özelliği de otomobillerde olması istenen özellikler içinde yer alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 17,1’i aracının otomatik pilot özelliğine sahip olmasını isterken, bu oran kadınlarda yüzde 13,5, erkeklerde ise yüzde 20,6.

Uçan otomobiller

Otomobillerde bulunmasını istediğimiz bir diğer özellik de dikkat çekiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 12’si aracının havadan da gidebilmesini isterken, bu oran erkeklerde yüzde 13,6’ya yükseliyor. Kadınların yüzde 11,6’sı tarafından tercih edilen bu özellik, 15-25 yaş grubunun yüzde 16,7’si tarafından tercih ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz