Start-Stop cezasını EGM yalanlandı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada çokça dolaşan “Start-stop özellikli araca, kavşakta durduğu için trafik cezası” haberine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklık getirildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Bazı basın yayın organlarında çıkan “start-stop” özelliğinden dolayı araçlara kavşaklarda ve kırmızı ışıkta ceza yazıldığı yönündeki haberler ile ilgili” olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

29.09.2018 günü Muğla ili Bodrum ilçesinde kavşakta aracının motorunu durdurarak bırakıp giden araç sahibine, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 57/1-E maddesindeki “Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya aracın motorunu durdurmak” hükmünde belirtilen ihlalden dolayı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlendiği, bu durumun yaklaşık 1 ay sonra Ankara ili Pursaklar ilçesinde olmuş gibi aracın start-stop özelliğinden kaynaklı duraklaması sebebiyle ceza yazıldığı şeklinde basına yansıtıldığı tespit edilmiştir.

Kavşakta durmak ceza gerektiriyor.

Trafik denetimlerinde; “start-stop” özellikli araçlara bu özelliklerinden dolayı duraklamaları sebebiyle herhangi bir ceza tutanağı düzenlenmemektedir. Trafik denetimleri ve kuralları kapsamında böyle bir uygulama bulunmadığı gibi habere konu araç 2010 model olduğundan teknik bilgileri kapsamında  “start-stop” özelliği de olmadığı anlaşılmıştır.

Trafik güvenliğini sağlamak, trafik kazalarını ve buna bağlı can kayıplarını azaltmak noktasında yapılan mücadeleye olumsuz etki edecek, vatandaşlarımızın devlete ve kurumlara güvenini sarsacak bu tür asılsız haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz