Ssangyong’un dünyadaki en büyük bayini İstanbul’da açtı

 

Ssangyong'un Avrupa'daki en büyük bayiini İstanbul'da açtı

 

-Ssangyong Türkiye’nin Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Şahsuvaroğlu, geçen yılı iki bin adetlik bir büyümeyle kapattıklarını, bu yıl ise yüzde 50 büyüme hedeflediklerini söyledi. Son birkaç yıl içinde bayiler için ciddi miktarlarda yatırım yaptıklarını belirten Şahsuvaroğlu, “İstanbul Maltepe’de dünyanın, Yenibosna’da ise Avrupa’nın en büyük Ssangyong bayilerini açtık. YMY adıyla 10 farklı şehirde bayimiz var. Bu da markamıza olan güvenin göstergesi aslında. Koreliler geldi, bizim tesislerimizi görünce çok şaşırdılar, ‘Bizde bile bu denli yok’ dediler. Markanın yeni sahipleri Hintli Mahindra Grubu. Dünya çapında önemli hedefleri var. Biz de buna paralel 2016 yılında Türkiye’de 10 bin adetlik satışa ulaşacağımızı öngörüyoruz. Komple bir yenilikten geçiyoruz.” dedi.

Bu yıl bin adedi pikap, 800 adedi Rexton olmak üzere 3 bin adetlik satış beklediklerini anlatan Şahsuvaroğlu, 2014’te 1.6 litrelik dizel motorun devreye alınacağını, ardından markanın 1.2 litre motorlu B üst sınıf bir binek modeli üretime alacağını kaydetti.

Şahsuvaroğlu Dış Ticaret olarak Cezayir’de etkin konumda bulunduklarını belirten Yunus Şahsuvaroğlu, “Geçen yıl bu ülkede 42 bin araç sattık. Çinli Hafei’nin en iyi distribütörüyüz. Ssangyong, JAC, JMC markalarını satıyoruz. Kuzey Irak’ta da 2010 yılından itibaren varız. Yine 4 marka ile Erbil, Kerkük, Süleymaniye, Dahok’ta şimdi de Musul ve Basra’da tüketicilere ulaşıyoruz. Görüştüğümüz ve son imzaları bekleyen iki Çinli marka daha var.” ifadelerini kullandı.

Otomotiv ihracatta 7. kez lider

-Otomotiv sektörü AB’de yaşanan krize rağmen sektörel bazda ihracatta 7. kez şampiyonluğunu ilan etti. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, yıllık bazda AB ülkelerinin otomotiv ihracatımızdaki payının yüzde 72’den yüzde 68’e düştüğünü belirterek, “2012 yılında kur farkından dolayı yaklaşık 1,2 milyar dolarlık ihracat kaybı yaşandı. Bu yıl 20 milyar dolar dış satış ile 8. sektörel ihracat şampiyonluğuna ulaşmayı hedefliyoruz. Ocak-kasım döneminde 699 milyon dolar dış ticaret fazlası verdik. Yıllık bazda Almanya’ya ihracat yüzde 3 daralmaya rağmen 2 milyar 923 milyon dolara ulaştı ve ilk sıradaki yerini korudu. Bunu yüzde 10 gerileme ve 2 milyar 322 milyon dolarla Fransa, yüzde 23 azalış ve bir milyar 714 milyon dolarla İtalya takip etti. Arjantin, Irak ve ABD öne çıkan ülkeler oldu.” dedi. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz