SRC ve Psikoteknik belgeleri zorunlu hale getirildi

Ticari taşımacılık yapan sürücüler için, SRC ve psikoteknik belgeleri yapılan yeniliklerle birlikte alınmaları zorunluluğu getirildi. Src ve Psikoteknik belgeleri nedir? Src ve Psikoteknik ceza fiyatları ne kadar? Firmanıza kayıtlı, her türlü kamyon, kamyonet, minibüs (Doblo,Citroen,Fiorino,Kango,Ducato vb. araçların tamamı) kullanan çalışanlara, SRC ve Psikoteknik Belgesi alınması yasa gereği zorunlu kılındı. Buna göre; 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 34 üncü maddesi gereği, src belgesi ve psikoteknik raporu alma zorunluluğu getirildi.

SRC Belgesi nedir?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ve Psikoteknik belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır.

Sürücü Psikoteknik Belgesi nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60. maddesi ‘e’ bendine göre sürücülere Psikoteknik değerlendirme yapmaktadır. Aynı yönetmeliğin 73’üncü maddesine göre bu değerlendirmeyi yaptırmayan sürücüleri çalıştıran firmalar için para cezası, yetki belgesinin iptali ile ceza koşulları belirtilmiştir.

“SRC ve Psikoteknik belgeleri olmayanların ceza fiyatları ne kadar?”

Araç denetimleri, Ulaştırma ve Altyapı bakanlığına bağlı sivil memurlar, Jandarma trafik, trafik polisi, trafik zabıtası olarak dört farklı devlet kolu tarafından yapılıyor.

Firma sahipleri, 10 Aralık 2019 tarihi itibariyle şöförlerinizin işlerine devam edebilmeleri için mutlak surette ”SRC ve Psikoteknik Belgesi” almak zorundadırlar. Aksi halde firmanıza ”Cezai İşlem” uygulandığı gibi aracınız da bağlanacaktır.

Sürücü arkadaşların, firma sahipleri ile anlaşmaya gitmezse 10 Aralık 2019 tarihi itibariyle ”SRC ve Psikoteknik Belgeleri” olmayan sürücülere araçlarını vermeyecekleri için işlerini bırakmaları söz konusu olabilir, Bu sebepten dolayı bu belgeleri almaları gerekiyor.

Trafikte kazaya karışan firma sürücüsünün Psikoteknik belgesi yoksa ise sigorta şirketleri tarafından hasar ödemesi yapılmıyor. Firmaların sürücülerinin belgelerinin olmaması direkt olarak firmayı etkiliyor.

Yapılacak trafik uygulamalarında firma sürücülerinin ”SRC ve Psikoteknik Belgesi” bulundurmaması durumunda,

Firmaya 5.000 TL Sürücülere 800 TL Para cezası işlemi uygulanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz