Sonunda haber oldu

 

BMC çalışanlarının yaklaşık 8 aydır sürdürdüğü eylemler ve bir yıla yaklayan üretimin durması, TMSF'nin şirkete el koyması kadar haber olmamıştı.

İşçiler, haber olabilmek için açlık grevinden yürüyüşe kadar pek çok eylem denemişler ve tartışıyorlardı.

SON GELİŞMELER

 

TMSF yönetiminin BMC dahil bazı Çukurova Grubu şirketlerinin yönetimini üstlenme kararından sonra dün ilerleyen saatlerde TMSF’nin atadığı yöneticiler İzmir’deki BMC Fabrikası’na gelerek yönetimi aldılar.

TMSF’nin el koyduğu BMC'de çalışanların 18 milyon liralık işçi alacağı biriktiği belirtiliyor. İşçi temsilcileri, yeni yönetimle birlikte BMC Fabrikasının yeniden faal olarak çalışması ve maaşlarını alacak olmaktan umutlu olduklarını dile getirdi.

 

NEDEN EL KONULDU?

    TMSF’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çukurova Grubu ile 2003 yılında borçların ödenmesi ile ilgili bir protokol yapıldı. Ancak borç ödenmeyince bu protokol bozulduktan sonra 2004 yılında taraflar arasında ikinci bir protokol yapıldı. Ek protokol adı verilen ikinci protokolde, “Bu protokol bozulduğunda ilk protokole dönülür” maddesi de yer aldı. Şimdi ek protokol bozulduğu için ilk protokole dönülmüş oldu. Bu durumda borçların gecikme faizleriyle yeniden hesaplanacağı belirtiliyor. TMSF’ye yakın bir kaynak, “Ek protokol bozulunca ilk protokole geri dönülüyor. Bu durum borç hesaplamasının temerrüt faiziyle silbaştan yapılması ve buna göre alacakların tahsil edileceği anlamına geliyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz