Sonradan eklenen uzaktan kumanda ile gelen ölüm

New York’da otonom yani kendi kendine giden araç çalışmalarında tartışmalara yol açacak bir olay yaşandı. Aslında yeni teknoloji otonom sistemleri ile doğrudan bağlantılı olmasa da hızla kopyalanan bir sistemin ölümlere yol açabileceği ortaya çıktı. Lexus marka bir otomobil sahibi uzaktan kumanda ile aracını uzaktan çalıştırdı ve araç park halinde iken önünde duran adama doğru ilerleyerek ezilip ölmesine yol açtı.

21 yaşındaki Michael Kosanovich park halindeki iki aracın arasında duruyordu. 2002 model Lexus IS300s sahibi ise iddialara göre aracını uzaktan kumandalı anahtarı ile çalıştırdı, araç öne doğru giderek Michael Kosanovich’i ezdi ve diğer araca çarparak durabildi.

New York Polis Departmanı’na (NYPD) göre Kosanovich, gövde ve bacaklarından aldığı ciddi travmalar nedeniyle hastaneye kaldırıldı, burada öldü. NYPD, Kosanovich’in kaza sırasında araçlardan birini satın almak için incelemekte olduğunu belirtiyor.

Toyota Motor Kuzey Amerika’dan bir sözcü ise; “Pek çok ayrıntıyı bilmiyoruz ama soruşturmaya destek sağlamak için yerel yasa uygulayıcılarına ulaştık. Toyota, Lexus’un 2002 model IS300s modelinde fabrikada monte edilen bir uzaktan kumanda bulunmuyordu.” açıklamasını yaptı.

Bu durumda aracı uzaktan çalıştırma görevi gören sistemin 2002 Lexus IS300’e sonradan eklendiği ortaya çıkıyor. Bu tür kumandalar son yıllarda özellikle soğuk bölgelerde aracın önceden ısınması amacıyla taktırılıyor ve yüksek maliyetli bir teknoloji değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz