Sonar panel giysili yeni Prius PHEV test sürüşüne çıkıyor

Gelecekte otomobillerin petrol türevleri yerine hangi kaynakları kullanarak, yol alacakları henüz netleşmedi. Arayışlar sürüyor. Toyota öncülerinden olduğu hibrit ve elektrikli araç çalışmalarında yeni bir adım attığını duyurdu. Eskisine göre 5 kat daha güçlü olacak yeni Prius PHEV test sürüşlerine başlıyor. Japon otomotiv devi, bunu aracın üzerine bir elbise gibi giydirdiği, görüntüyü bozmayan güneş panelleriyle sağlayacak.

Güneş panelleri yeni Prius PHEV kaputuna terzi usulü yerleştirildi.

Toyota, elektrikli ve hibrit araçlarda kullanılacak menzili artırıcı yeni teknolojisinin denemelerine start veriyor.

Şirket, denemelerde kullanacağı yeni Prius PHEV’in tavanına, kaputuna ve bagaj kapağına; solar panelleri yerleştirdi. Bu noktada geliştirilmiş sonar panellerinin, araç gövdesine uygun hale getirildiği dikkat çekiyor.

Test aracının arka camındaki paneller de aracı şarj edecek.

Bu sayede Prius, güneş ışınlarından şarj olacak ve bunu daha fazla yol kat etmek için kullanabilecek. Buna ek olarak geliştirilen yeni sistemle; yeni Prius PHEV bataryası sadece araç yol alırken değil durduğunda da kendiliğinden dolacak.

Yeni Prius PHEV test sürüşlerinde beş kaplan gücünü nasıl yakalayacak:

Bu yeni sistem, daha önce piyasaya çıkmış olan solar şarj sistemli Prius PHV’den beş kat daha fazla güç üretebilecek.

Araç gerçek yol koşullarındaki denemeler için Temmuz 2019 sonunda kontak çevirecek.

Test sürüşleri Toyota City, Aichi Fabrikası, Tokyo ve diğer bölgelerde başlayacak. Denemelerden gelecek veriler analiz edildikten sonra, araç üzerine yerleştirilecek solar şarj etme sistemleri geliştirilecek.

Yeni Prius PHEV test sürüşüne hazır.

Güneş panellerinin kullanılacağı yeni nesil elektrikli otomobiller, araçların menzilini artıracak. Emisyonu azaltacak. Toyota’nın güneş panelleri sistemleri konusunda nihai hedefi taşımacılık sektörünü de kapsayan yeni bir güneş paneli pazarı yaratmak.

Geçtiğimiz günlerde Türk şirketi KARSAN da elektrikli otobüs testlerini Almanya’da BMW test pistinde gerçekleştirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz