Son Dakika! Türk otomotiv şirketi satışa çıktı

Türkiye'nin yüzde 100 yerli otobüs üreticisi Temsa Global için satış opsiyonu yeniden masa üzerine çıktı.

Sabancı Holding kuruluşu Temsa, yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü yeniden yapılanmanın ardından yeni yol haritası için Credit Suisse'e emanet edildi.

Sabancı Holding, Temsa Global'de seçeneklerin değerlendirilmesi için Credit Suisse desteği alacak. Seçenekler içinde satış da var.

Reuters'ın haberine göre Temsa Global bu yetkilendirme sonrasında yoluna başka hissedarla. Devam edebilir.

Hatırlanacağı gibi konu yaklaşık 3 yıl önce de gündeme gelmiş, dönemin CEO'su Mehmet Buldurgan, operasyonu eleştirerek, görevinden ayrılmıştı.

OTOBÜS  ÜRETİCİSİ

Sabancı Holding bünyesindeki Temsa esas olarak toplu taşıma ve şehirlererası otobüs ile midibüs üretimi üzerine yoğunlaşmış durumda.

Alınan bilgilere göre Temsa için bir kaç teklif de Sabancı Holding'e ulaştırıldı.

Hürriyet'in verdiği bilgiye göre Sabancı Holding ve Credit Suisse kaynakları konuyla ilgili açıklama yapmıyorlar.

MITSUBISHI VE KOMATSU TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ

Temsa, Mitsubishi ve Komatsu markalarının da Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. Adana'daki fabrikada yıllık 4 bin otobüs ve midibüs, 7.500 hafif kamyon olmak üzere yılda tek vardiyada toplam 11 bin 500 adet araç üretim kapasitesi sahip.

Temsa, daha önce tek çatı altında yürüttüğü faaliyetlerini geçen yıl üç genel müdürlüğe ayırmıştı. Otomobil, otobüs ve kamyon ile iyş makineleri birimini ayıran şirket, satış söylentilerini de yalanlıyordu.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 2012 yılı konsolide cirosu 604 milyon dolar olurken, cironun 164 milyon dolarını ihracat gelirleri oluşturdu.

Temsa Global'in sermayesi 210 milyon lira seviyesinde bulunuyor. Sabancı Holding'in Temsa'da yüzde 48.72 hissesi bulunurken, geri kalan paylar Sabancı ailesi üyelerine ait.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz