SON DAKİKA! Otomobil kredilerine fren

 

 

OTOMOBİL PAZARINI DA ETKİLEYECEK DÜZENLEMEDE SON DAKİKA GELİŞMESİ!

Otomobil kredileriyle ilgili düzenlemenin detayları belli oldu. Taslak, 100 TL peşinatla otomobil sahibi olma rüyasını da sona erdirdi.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, yeni döneme ilişkin detayları açıkladı. 

Kredi kartı taksitlerine kısıtlamayı da içeren düzenlemeler, otomobil kredilerini de etkileyecek.

 

BDDK'nın "Bireysel Kredilerle İlgili Üç Yeni Düzenleme Taslağı" adını verdiği çalışmasından biri de binek araç alımında kullanılacak taşıt kredilerine getirilen sınırlamaları içeriyor.

 

İŞTE TAŞIT KREDİLERİNDEKİ YENİ DÜZENLEMENİN DETAYLARI

 

BDDK Başkanı Öztekin, "Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecek." dedi ve detayları şuyle anlattı:

 

"Hazırladığımız düzenleme taslağında kredilendirme oranı, taşıt değerinin 50 bin lira ve altı olması halinde yüzde 70; taşıt değerinin 50 bin lirayı aşması halinde ise bedelin 50 bin liraya kadar olan kısım için yüzde 70,  50 bin liranın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak sınırlandırılmaktadır."

 

Buna göre 50 bin liralık bir otomobili satın alacak kişinin 15 bin lirasını peşin ödemesi, bakiye 35 bin lira için kredi kullanması mümkün olabilecek.

Fiyatı 100 bin liralık bir otomobil alıyorsak, 40 bin liralık bir peşinat ödenmesi ve bakiye 60 bin lira için kredi kullanmak mümkün olabilecek.

Taslaktan anlaşıldığı kadarıyla düzenleme sadece binek araç yani otomobil alımında kullanılacak taşıt kredilerini kapsıyor.

Ticvari araçlarda zaten kötü giden satışlar nedeniyle pazarı daraltacak ek bir kredi düzenlemesine ihtiyaç duyulmadığı tahmin ediliyor. 

BDDK, ithalatın yüzde 80 sınırına dayandığı otomobilde cari açığı kısma ve tasarrufa yönlendirme amacıyla kredilere sınırlama getirdiği belirtiliyor

 

MEZAR VADEYE SINIRLAMA GELDİ 

Yeni düzenleme taslağı çerçevesinde, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin ise 48 ayı geçmemesi öngörülüyor.

 

KREDİ KARTI TAKSİTLERİ 9'U GEÇMEYECEK

 

Dazenleme taslağında kredi kartarı için de taksit sınırlamıs getiriliyor. Buna göre genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla  sınırlandırılacak. İlaveten, farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları  öngörülmektedir. Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları,  araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6  ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12  ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir.

 

BDDK'nın hazırladığı taslak, Hükümet'in Orta Vadeli Plan ve 2014 yılı programında öngörülmüştü.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz