SON DAKİKA! Hyundai Assan üretimi durduruyor

Otomotive yeni yılın ilk haberlerinden biri otomotiv devi Hyundai’nin Türkiye tesisinde üretime 1 ay ara verilmesi olarak geldi. Güney Koreli markanın Avrupa için üretim üssü olan Hyundai Assan İzmit Ali Kahya fabrikası; 20 Ocak’tan itibaren aralıklarla 30 gün süresince üretimi durduracak. Haber, yeni i10 üretimine start verilmişken geldi. Sadece bu kadar da değil; tesis, bu yıl yeni i20 ve 2021 yılında da yeni bir B SUV araç üretmeye hazırlanırken. Bu durumda Hyundai Assan SUV ve yeni i20 üretimine hazırlanmak için tesiste mola verecek demek daha doğru.

Bir buçuk yıl içinde adeta üretim atağına kalkacak Hyundai Assan üretime mola haberi ise Güney Koreli bir internet haber sitesinde yayınlandı. Güney Koreli haber sitesi, Hyundai Motor’un Türkiye’deki İzmit fabrikasının 20 Ocak ile 6 Şubat ve 30 Mart ile 13 Nisan tarihleri arasında üretimi durduracağını yazdı.

Korede çıkan habere göre üretim sadece Hyundai Assan da değil, tesise parça üreten tedarikçi şirketlerde de etkisini gösterecek. Assan Hanil, Hyundai Mobis ve Hyundai Glovis gibi tesise parça üreten kuruluşlar da geçici olarak üretimi kesecek.

Hyundai Assan çalışanları fabrikanın kapalı olduğu dönemde, maaşlarının yüzde 80’ini SGK’dan alacaklar.

Hyundai Assan İzmit fabrikası yıllık 200.000 adet otomobil üretim kapasitesine sahip. 2015-2018 yılına kadar tesiste üretim üç vardiyada 250 bin adetleri zorlamıştı. Fabrika üretiminin yüzde 93’ünü Avrupa’ya ihraç ediyor.

Tesisin 2019 yılında son 7 yılda ilk kez 200 bin adetin altında üretim yaptığı iddia ediliyor.

Kasım sonu itibariyle tesisin üretimi önceki yıla göre yüzde 14 düştüğü belirtiliyor. Buna göre 2018 yılı 11 ayında üretilen 186.228 adet araca karşın, 2019 11 ayında üretim 159.673 adette kaldı. Aralık ayı üretimi halen açıklanmadı, ancak geçen yıl aylık ortalama üretiminin 15 bin adet olduğu dikkate alındığında yıllık üretimi 200.000’in altında kalacağı hesaplanıyor.

Hyundai Assan içindeki kaynaklar ise üretimin planlı olarak duracağını, bunun nedeninin de üretim hat yenilenmesi olduğunu belirtiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz