Çinli şirket, 19.4 milyar dolarlık FIATChrysler’in peşinde

0

Global dünya büyük oyuncuların arenası olmaya devam ediyor. Avrupa veya ABD merkezli eski büyüklerin yeni adresleri ise artık değişiyor. Hindistan, Çin, Taiwan gibi yeni genel merkez adresleri görmeye alıştı dünya.

Otomotivde ise Çinlilerin 10-15 yıl önce başlattıkları yaşam mücadelesi, bu süre sonunda anavatanlarının ötesine taşmaya başladı.

Çin’in içinde Mercedes’ten VW’ye, BMW’den Renault’ya kadar neredeyse tüm otomotiv şirketleriyle işbirliği ve ortaklıklara giden Çinliler şimdi gözlerini büyük oyuna çevirdiler.

FIATCHRYSLER, Çinlilerin ilgi alanında

İtalyan-Amerikan ortaklığı Fiat Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne’nin şirketin kuracağı yeni birlikteliklere sıcak baktığı daha önce yaptığı açıklamalardan biliniyordu. Ancak bu kez şirketin yönü Avrupa’ya ya da Amerika’ya değil, Uzak Doğu’ya döndü. Yapılacak anlaşma yalnızca ortaklığı değil, dönemin en büyük satın almalarından biri haline dönüşebilir.

Gizemli bir Çinli otomobil üreticisinin, Fiat Chrysler Automobiles’e sunduğu teklif otomotiv gündemine bomba gibi düştü.

Automotive News’te yer alan habere göre, ünlü bir Çinli otomobil üreticisi Fiat Chrysler’i satın almak için teklifte bulundu. Taraflara yakın kaynaktan alındığı belirtilen bilgiye göre; teklif, Fiat Chrysler’in piyasa değerinin de üzerinde.

New York Borsası’nda FIAT CHRYSLER piyasa değeri 19.4 milyar dolar

Haberde, ilk olarak Fiat Chrysler temsilcilerinin Great Wall Motor adlı Çinli otomotiv şirketinin yöneticileriyle görüşmek üzere Çin’e gittiği bilgisi hatırlatılıyor. Ardından Çinli şirketin temsilcilerinin, Fiat Chrysler’in Auburn Hills Michigan’daki merkezine ziyarette bulunduğuna dikkat çekiliyor

Çinli otomotiv devlerini düşününce akla ilk etapta Guangzhou, Geely, Dongfeng ve Great Wall geliyor. Fiat Chrysler ve Guangzhou’nun hali hazırda bir ortaklığı bulunuyor. Geely ise Volvo, London Taxi, Proton ve Lotus gibi devlerin patronu. Bu iki bilgiye baktığımızda, Dongfeng ya da Great Wall’un gözünün Fiat Chrysler’de olması daha yüksek bir ihtimal gibi görünüyor.

Fiat Chrysler’in dünya çapında sahip olduğu geniş bayi-satış ağının ve ürün yelpazesinin Çinlileri cezbettiği söyleniyor.

Fiat Chrysler Çinlilere satılacak mı? Son dönemin en büyük satın alımlarından birinin ön günlerinde miyiz?

Hep beraber bekleyip, göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here