SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yerli otomobil 2021 yılına hazır olacak

0

Yaklaşık 8 yıl önce balayan yerli otomobil hamlesinde en önemli adımlardan biri atıldı. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yerli otomobil 5 şirkete emanet edildi. Erdoğan’ın çağrısı, Sanayi Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çabalarıyla “Yerli Otomobili” üretecek Ortak Girişim Grubu oluşturuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılında yerli otomobilin satışa çıkmasının beklendiğini söyledi.

Açıklamayla Dün ortaya çıkan dört şirketin yanına Turkcell’in de dahil olduğu Ortak Girişim Grubu’nda 5 şirket yer aldığı ortaya çıktı. Anadolu Grubu (Isuzu), BMC, Kıraça Holding (Karsan Otomotiv), Turkcell ve Zorlu Holding (Vestel)’in yer aldığı grup en geç 2018 yılının başında şirketleşecek.

Türkiye’nin otomobilini 5 şirketli konsorsiyum üretecek. Yerli oto 2021’de yola çıkacak.

Yerli oto şirketlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ilan etti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobili üretecek ‘5 babayiğiti’ şu sözlerle açıkladı:

“Hep babayiğitlerden söz ettik. Şimdi size ortak girişim grubumuzda yer alan beş şirketimizi tanıtmak istiyorum.

Anadolu Grubu
İlki Anadolu Grubu‘dur, bu grubumuz bünyesindeki 80’e yakın şirket ve 50 bin çalışanıyla ekonomiye çok önemli katkılarda bulunuyor.

BMC Grubu
İkinci babayiğidimiz, BMC Grubu‘dur. Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC de yarım asırlık geçmişe sahip.

KIRAÇA HOLDİNG
Üçüncü babayiğidimiz ise Kıraça Holding’dir, her ne kadar 20 yıl görünüyorsa da İnan Kıraç ile bir birikimi ifade ediyor. Kıraça Holding yenilikçiliğiyle kısa sürede sektörde hak ettiği yeri almıştır.

Türkcell Grubu
Dördüncü babayiğidimiz Turkcell Grubu. Malum yazılımın ve yüksek teknolojinin önemi olduğu projede Turkcell’in yer alması yapılan işin doğruluğuna işaret ediyorum.

Zorlu Holding
Beşinci diğer babayiğidimiz Zorlu Holding’tir. Zorlu, Denizli’den başladığı sanayi serüvenini tüm dünyaya yaymış bir başarı hikayesinin adıdır.”

İlk yerli otomobilin 2011 yılında bantlardan çıkmasını beklediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk otomobile de ücreti karşılığında talip olduğunu ilan etti.

İki yılda tasarlanacak, 4 yılda üretilecek

Yerli otomobilin dizayn ve üretim sürecinin toplam 4 yılda tamamlanabileceği öngörüsünde bulunduklarını dile getiren Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü de “Biz bunun yarısını, birinci faz için planlıyoruz. O da tasarım ve prototipin ortaya çıkarılması. İkinci fazı da seri üretime geçilmesi. Sıfırdan bir otomobilin prototip üretimi, test edilmesi ve seri üretim bandından çıkıp piyasaya sürülmesi 48 ay olacak” dedi.

Bakan Özlü, yerli otomobilin geçen yıl kamuoyu önüne çıkan ve çok tartışılan prototipinin kullanılmayabileceğine işaret ederek “Onu ana yükleniciye ‘Devam edebilirsin ya da kaldırabilirsin’ diyeceğiz. Biz bir tasarım yapalım, sanayiciye verelim ve ‘Sen bunu sat’ demek yanlış. Sanayici pazara baksın, ne satabilir ona göre analiz etsin” diye konuştu.

Menzilin artması lazım

Yerli otomobilde belirlenen menzilin 300 km olduğunu ancak bunun artması gerektiğini belirten Özlü, menzilin artması gerektiğini belirterek sözlerini sürdürdü:

300 kilometre sadece şehir içi kullanımlarda yeterli olabilecek bir menzil. Artırma çalışmaları yapılıyor. Bir otomobil yapmanın ötesinde teknolojik bir dönüşümü konuşmuş oluyoruz. Otomobildeki IT ve yazılım teknolojileri yüzde 70’e kadar olacak. Türkiye’nin otomobili projesi aslında Türkiye’nin teknolojik dönüşümünün bir parçası. Sanayi 4.0’la da bağlantılı.

“SERİ ÜRETİM İÇİN ŞEHİRLERİMİZİ YARIŞTIRIRIZ”

Pek çok kentin organize sanayi bölgesinde yerli otomobil için teklifler geldiğine de değinen Bakan Özlü, şu anda yerli otomobilin tasarım fazının tamamlanmadığını söyledi.

Özlü, önce iş modeli, ana yüklenici belirlenmesi, bakanlıkla sözleşme imzalanması ve tasarım gibi süreçlerin gündemde olduğunu belirtirken, seri üretim aşamasının ise 2 yıl sonra gündeme geleceğini ifade etti.

Hangi il büyük kolaylık sağlıyorsa, seri üretimde illeri ona göre yarıştırabileceklerini söyledi. Özlü, her ilden telefon aldığını, Sakarya’dan Erzurum’a, Antep’ten İzmir’e kadar istekliler bulunduğunu açıkladı.

 

ÇOK ÖZEL TEŞVİK VERİLECEK

Ortak girişim grubuna yürürlükte olan teşviklerin yanı sıra çok özel teşvikler de sunulacak. Bakan Özlü’nün telaffuz ettiği ilk aşama olan 2019 yılına yerli otomobil tasarlanarak, seri üretim aşamasına geçilebilecek.

 

Ekim ayı şaşırttı, satışlar 91 bini geçti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here