Son 6 yılın en iyisi olacak

 

 

Otomotiv Satışları Ocak Haziran

 

Avrupa'da yaşanan ekonomik krize inat son 16 aydır satışların giderek arttığı İngiltere otomobil pazarında haziran ayında da yüzler güldü. Ay boyu toplam 214 bin 957 adet yeni otomobilin satıldığı pazarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.4 yükseliş yaşandı. 

 

Yılın ilk yarısını da sonlandıran haziran ayıyla birlikte altı aylık dönemdeki satış verilerinin de açıklandığı pazarda bu dönemde de çift haneli artış yaşandı. Toplam 1 milyon 163 bin 613 adet yeni otomobilin satıldığı pazarda geçen yılın altı aylık dönemine göre satışlar yüzde 10 arttı. 

 

Tüketiciler için düşük faiz oranlarının uygulandığı pazarda yıl sonuna kadar toplam 2.2 milyon otomobil satılması bekleniyor. Eğer gerçekleşirse İngiltere otomobil pazarında satışlar 2007 yılından sonraki en yüksek seviyeye ulaşacak. 

 

Pazardaki üreticilerin haziran ayı performanslarına bakıldığında ilk sırada karşımıza 131 bin 197 adetlik satışla Amerikalı üretici Ford çıkıyor. Ford'u 24 bin 870 adetlik satışla Opel'in İngiltere birimi Vauxhall ve 19 bin 591 adetlik satışla Volkswagen takip ediyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz