Son 2 yılda ne oldu da canavar şahlandı?

 

Son iki yılda ne oldu da canavar şahlandı? Geçen hafta içinde kendi kendime sorduğum bir soru bu…

Ajans Press’in Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerini incelediği ve medya kayıtlarını baz alarak çıkardığı trafik kazalarına ilişkin rakamlar korkunç…

Rakamların en korkunç kısmı da canavarın adeta şahlanarak geri dönmesi ve trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısının son iki yılda yüzde 100’den fazla artması.

Şöyle ki, Ajans Press’in araştırma verilerine göre, 2014 yılında 3.534 kişiye kadar gerileyen ölüm sayısı, 2015 yılında 7.530’a, 2016 yılında 7.300’e fırlamış.

Kendime sorduğum ve pek de somut yanıt bulamadığım soru bu: Son iki yılda ne oldu da trafik kazaları ve bu kazalardaki ölümler böylesine şahlandı?

Bunu sadece yollarda artan araç sayısına ve acemi sürücülerin artmasına bağlamak zor.

Bence en büyük neden, sürücülerin hem kendilerine hem de altlarındaki araçlara ‘haddinden fazla’ güvenmesi.

Kazaların yüzde 89 gibi ezici oranla birincil sebebi ise sürücü hataları…

Araştırmaya göre, Türkiye’de 2006-2016 yılları arasında yaklaşık 12 milyon 300 bin trafik kazası meydana geldi. Söz konusu dönemde meydana gelen trafik kazalarında 1.5 milyonun üzerinde üzerinde ölümlü ve yaralanmalı sonuçlar yaşandı. Son 10 yılda trafik kazaları sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 51 bin 869, yaralananların sayısı ise 2.5 milyonun üzerinde…

Aynı araştırma dünya rakamlarını da veriyor. Dünya genelinde meydana gelen trafik kazalarında saatte 118, bir yılda ise yaklaşık 1 milyon 250 bin kişi yaşamını yitiriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz