Şoku atlatsınlar, kaçan Volkswagen Türkiye yatırımı geri döner

Haziran ayının son günlerinde Türkiye için kötü haberlerden biri Volkswagen cephesinden geldi. Volkswagen Türkiye yatırımı için vazgeçilme kararı alınmıştı. 29 Haziran’da Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’a bir mektup gönderen Volkswagen AG CEO’su Herman Diess; salgın koşulları nedeniyle eski perspektifle hareket edemeyeceklerini dile getiriyordu.

Kısacası Volkswagen, başta Avrupa olmak üzere Passat ve Superb talebinin kısılacağını hesap ediyor. Görünen de o, Avrupa pazarında bu yıl yüzde 35 küçülme yaşanıyor. Bunun yıl sonuna kadar en fazla yüzde 21 seviyesine çekilebileceği tahmin ediliyor. Böyle bir tabloya bakarken, gelecek için karar vermek zor olur. Paki tablo değişirse yeniden masaya oturunca Türkiye gündeme gelir mi?

Bu soruyu Volkswagen Türkiye distribütörü de olan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Bilaloğlu’na sorduk.

Bilaloğlu, soruya çok geniş kapsamlı ve umutlu bir cevap verdi.

Volkswagen Türkiye yatırımı geri dönecek mi?

“Türkiye otomotiv sektörü 210 bin kişilik istihdama sahip. Bunun 50-60 bin kadarı sanayi kısmında, kalan 150 bin kişilik kısmı ise ticari tarafta çalışıyor. Gönlümüzden geçen bu sayının yarı yarıya olmasıdır. Dolayısıyla Türkiye’nin otomotivde yeni fabrika yatırımına gereksinimi var.

Otomotiv devleri üretime dönük yatırım kararlarını alırken eskiden lojistik konusuna fazla puan vermezlerdi. Pandemi ile birlikte lojistik çok önemli bir konu haline geldi.

Çin gibi uzak coğrafyalar Avrupa için lojistik nedenlerle daha arka plana düşecektir.

Lojistik ana matriksler arasına girdi

Yatırım kararı verirken artık lojistik ana matriksler arasına girdi. Bu da Türkiye’ye avantaj sağlayacak. Yani Türkiye’nin jeopolitik konum avantajı yeni yatırımlarda Türkiye’den yana rol oynayacak.

Avrupa’nın şu anki derdi pandemiyi atlatmak. Şu anda sistem işlemiyor Avrupa’da. Öncelikle şoku atlatacaklar. Bunun üzerine Türkiye yatırımının yeniden gündeme geleceğini düşünüyorum.”

VW, 2022 yılında üretime başlamayı planladığı Manisa fabrikasında 4 bin kişiye iş olanağı yar8atacaktı. Toplamda 1.4 milyar avroluk yatırım yapacak olan Alman dev, Passat ve Superb modellerinin üretimini gerçekleştirecekti.

Bu nedenle 4 bin dönüm (4 milyon metrekare) fabrika alanı ve 350 milyon avro teşvik alan şirket, Türkiye operasyonu için şirketini kurmuştu. VW’nin dünyadaki 123’üncü fabrikası Minas’da kurulmuş olacaktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz