Soğuğa çıkıyor

Hidrojeni elektrikli üretmek için kullanan ve bu sayede sıfır emisyon ile çalışan dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli sedan otomobili Toyota Mirai’nın ünü sınırları aşıyor. Anavatanı Japonya’nın ardından Avrupa yollarında da yaygınlaşmaya başlayan Mirai, yakın zamanda İsveç ve Norveç soğuk havasında neler yapabileceğini gösterecek.

Satışa sunulmaya başlamasıyla Norveç’te 5 hidrojen istasyonu kurulacak ve yerel tedarikçiler 2020’de buna 20 adet daha istasyon ekleyecek. Ayrıca, 2018-2029 Ulusal Taşımacılık Planı arasında hidrojen istasyonlarına öncelik verilmesi bekleniyor. Toyota Mirai müşterileri de diğer elektrikli araç kullanıcıları gibi vergi, satın alımlarda teşvik, otobüs yollarını kullanım ve ücretsiz otoyol kullanımı avantajlarından yararlanacak.


Toyota Mirai

Toyota’nın geleceği!

Norveç’te 5 istasyon göreve başlayacakken, İsveç’te şimdiden istasyonlar kuruldu. Ayrıca İsveç’te hidrojen yüzde 100 yenilenebilir enerji olarak üretilebiliyor. Toyota, Mirai’nin İsveç pazarına girmesiyle birlikte hidrojen yatırımlarını hızlandırması bekleniyor.

Toyota, yeni pazarlara yelken açmasıyla birlikte 2017 yılında 3 bin, 2020 yılında ise 30 bin adet Mirai satmayı hedefliyor.

Yakıt dolumunu üç dakikada tamamlayabilen Mirai’nin 500 kilometrelik menzili sürücüsünü yarı yolda bırakmıyor.

Başbakan, Toyota Mirai’nin direksiyonunda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz