Skoda’nın başrollerinde Citigo ve Rapid var

0

Dünya tanıtımı yalnızca bir ay önce Paris Motor Show’da gerçekleştirilen Rapid, yeni bir model olmanın yanı sıra Skoda’nın bundan sonraki model atağının da ateşleyicisi konumunda. Bu yepyeni sedan, İstanbul Autoshow 2012’de Skoda standının odak noktası olacak. Türkiye’de de büyük başarılara imza atması beklenen ve sedan pazarına yeni bir soluk getirecek olan Rapid, Skoda’nın model yelpazesinde Fabia ile Octavia arasında konumlandırılıyor. Sert hatlı ve sportif ön görünümüyle dikkat çeken otomobil, markanın kimliği haline gelen radyatör ızgarasında Skoda’nın yeni logosunu taşıyor. Farlar ile uyumlu bir tasarıma sahip olan sis lambalarıysa, aracın kalite algısını güçlendirmek amacıyla düşünülmüş. Rapid’in yan profili ise, araca coupe tarzı bir silüet kazandırıyor. Stop lambalarının iç kısmının “C” harfi şeklindeki tasarımıysa, onun bir Skoda olduğunu vurgulayan unsurlar arasında.  Otomobilin yolcularına sunduğu cömert iç hacim, diz ve baş mesafesi açısından sınıfına öncülük edecek boyutlarda. Arka camla birlikte açılan bagaj kapağı, 530 litrelik yük hacmine sahip otomobilin farkını ortaya koyuyor. 

2013 yılının ilk aylarından itibaren Türkiye yollarına çıkmaya başlayacak Rapid’de 1.2. lt (75 bg), 1.2 lt TSI (105 bg), 1.4 TSI (122 bg) benzinli motorların yanında, 1.6 TDI (90 bg) ve 1.6 lt TDI (105 bg) dizel olmak üzere 5 farklı motor seçeneği bulunacak. 1.6 lt TDI (90 bg) motorda 7 ileri DSG otomatik şanzımanın sunulmasına ise, 2013 yılının ikinci yarısından sonra başlanacak.

Skoda’nın model atağındaki bir başka önemli unsur olan Citigo da, İstanbul Autoshow’da yerini alacak. Markanın en küçük üyesi olan Citigo, düşük tüketimli motoru, geniş iç hacmi ve kullanım kolaylığıyla tam bir şehir otomobili.

Markanın A segmentindeki ilk aracı konumundaki Citigo, 3.56 m uzunluğa, 1.65 m genişliğe ve 1.48 m yüksekliğe sahip. Skoda’nın yeni tasarım anlayışına uygun bir görünümle şekillendirilen Citigo, sempatik ve kendisine özgü bir otomobil. 60 beygir gücünde 1.0 litre 3 silindirli yeni nesil benzinli motora sahip Citigo’da 5 ileri manuel veya 5 ileri yarı otomatik ASG şanzıman seçenekleri tercih edilebiliyor.  5 ileri manuel şanzımanla ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede ortalama 4.5 litre iken ASG yarı otomatik şanzıman seçeneğiyle bu değer 4.4 litreye düşüyor.

 

SKODA AUTOSHOW 2012 GALERİ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here