Skoda’dan Fiat Linea ve Renault Symbol’e rakip geliyor

0

Skoda, Rapid’le  filo ve taksiye  giriyor

Volkswagen Grubu’na geçişinin ardından istikrarlı bir büyüme yakalayan Skoda, yeni modeli Rapid ile yeniden sedan pazarına döndü.  Avrupa’da yakaladığı büyüme trendini ülkemizde de  sürdürmeyi hedefleyen Skoda, B sınıfındaki Rapid’i bu sonbaharda Türkiye ve Avrupa’da aynı anda satışa sunacak. Araçla filo ve taksi pazarına da girmeyi hedefleyen Skoda Türkiye distribütörü Yüce Auto, bu yıl satışlarını 10 bin adetin üzerine çıkaracak. 2013’te 12 bin 500 adetlik satış hedefleyen marka 2015’te 20 binleri aşacak.

Bratislava’daki lansmanda konuşan Yüce Auto Yönetim Kurulu Üyesi Emir Berduk Marşan, Rapid’in Fabia Sedan modelinin üretimden kalktığı  2007’den bu yana yaşadıkları sedan otomobil boşluğunu dolduracağını söyledi. Aracın bu kasımdaki  İstanbul  Autoshow’da gösterileceğiin kaydeden Marşan, ilk teslimatların 2013 başında yapılacağını vurguladı.

35 bin TL’den başlayacak

Rapid ile birlikte hedeflerini yükselttiklerini, taksi ve filo pazarına da gireceklerini vurgulayan  Marşan ,“2018’te Skoda 1.5 milyon adet satış hedefliyor. Biz de Türkiye’de yüzde 3’lük pazar hedefliyoruz. 2015’de hedefimiz 20-25 bin adetlere çıkmak“ dedi. Rapid’in fiyatının rekabetçi olması için Skoda fabrikasıyla  sıkı bir pazarlık yaptıklarını kaydeden Marşan, hedeflerinin bugünkü rakamlarla 35 ile 55 bin TL’lik bir skalayla pazara girmek olduğunu ifade etti.

5 motorla gelecek

VW Grubunda yoğun talep gören otomatik  DSG  şanzıman sıkıntısının yeni fabrika açılmasıyla giderileceğini açıklayan Marşan, önümüzdeki aylarda mini sınıftaki Citigo modelinin  ithal edileceğini , 2015‘e kadar her 6 ayda bir tüm modellerin yenileneceğini belirtti.  Rapid, markanın Fabia ve Octavia modelleri arasına konuşlanacak. Renault Symbol, Fiat Linea gibi araçlara rakip olacak araç büyük  bagaj hacmi ve uzunluğu ile avantaj sağlamayı hedefliyor. Araç ülkemizde 1.2 lt 75 ve 105 beygir, 1.4 lt TSI 122 beygir benzinli, 1.6 lt TDi 90 beygir (DSG-otomatik) ve 1.6 litre TDi105 beygir dizel olmak üzere 5 farklı motor seçeneği ile satılacak.

 

Mehmet Ali Kantarcı

Radikal Gazetesi

Otomotiv Editörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here