Skoda’dan eylül rekoru

0
244

 

Çek üretici Skoda, eylül ayında da çıkışını sürdürdü. Geçen ay 95.600 adetlik teslimat gerçekleştiren Skoda, böylece marka tarihinde bir dönüm noktası daha yaşayarak, ay bazında en yüksek satış rakamına ulaştığını açıkladı. Türkiye’de de bu başarısını sürdüren Skoda, Eylül ayında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 18 artışla 1.300 adet satış gerçekleştirdi.

 

Skoda'dan-eylul-rekoru

 

Çek marka Skoda, eylül ayında kendi tarihinin en yüksek aylık satış rakamını yakaladığını açıkladı. Global ölçekteki bu başarıyı TürkiyE4de de sürdürdüğüünü açıklayan şirket, 1300 adetlik satış elde etti. Markanın yüsleşi bu rakamla yüzde 18’i buldu. Skada’nın Türkiye pazarındaki payı ise bu rakamla yüzde 2.64’e yükseldi.

 

Durgunluğun tam olarak atlatılamadığı Batı Avrupa pazarlarında Eylül satışlarını yüzde 8,2 artıran Skoda, benzer şekilde düşüş yaşanan Rusya’da da teslimatlarını yüzde 4,3 oranında yükseltmeyi başardı. Skoda’nın zorlu Çin pazarındaki eylül ayı satışları da geçen yıla göre yüzde 16,3 artış kaydetti.

 

TÜRKİYE’DE DE YÜKSELİYOR

 

Yeni modelleri ve sunduğu alım kolaylıklarıyla yükseliş trendinde olan Skoda, Eylül’de yüzde 7’ye yaklaşan daralmanın yaşandığı Türkiye otomobil pazarında satışlarını yüzde 18 artışla 1.300 adede yükseltti. 

 

Eylül ayında pazar payını yüzde 27,67 oranında artışla yüzde 2,64’e çıkaran Skoda, otomobil pazarında en çok satış yapan markalar arasında 15. sırada yerini aldı.

Bu yılın ilk 9 ayında otomobil pazarı yüzde 18,92’lik düşüş yaşanırken, Skoda satışları yüzde 7’ye ulaşan artışlarla 9 bin 407 adede ulaştı.

Bu sonuçla otomobil pazarında 2,56 pazar payı elde eden Skoda’nın, bu dönemdeki pazar payı artışı da yüzde 32’ye ulaştı.

Skoda, 9 aylık satışlarıyla otomobil pazarında 14. marka konumuna yerleşirken, bu dönemde otomobil satışlarını en çok artıran 4. marka oldu. 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here