Skoda tarih verdi

0

Ekonomik araçlarıyla dikkat çeken dikkat çeken Skoda, bu başarısını elektrikli otomobillerde de gösterebilecek mi? Çek otomobil üreticisi Skoda, bünyesinde yer aldığı Volkswagen AG’nin geliştirdiği elektrikli otomobilleri Skoda adıyla üretip satışa çıkaracak. Markanın hedefinde 2025 yılı var. 19-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Şangay Otomobil Fuarı’nda elektriğin Skoda dünyasındaki yansımasını sergileyecek olan marka, mobilite üzerine geliştirdiği ilk somut ürününü otomobil severlerle buluşturacak.

Skoda fuarda beş kapılı SUV konsepti Vision E‘yi sergileyecek. Tamamen dolu şarjıyla 500 kilometre yol gidebilen SUV ayrıca, 5 otonom araç seviyesinden seviye 3’ü de karşılamasıyla dikkat çekiyor.

Takviminde 2025 yılını işaretleyen Skoda, 8 yıl içinde beş tamamen elektrikli modelini piyasaya sunacak.

Otonom araç seviyesi nedir?

Kendi kendine sürüş kavramının karmaşık hale gelmiş olmasından rahatsız olan bir grup mühendis, otonom sürüş için 5 temel seviye belirledi. Ocak 2014’te SAE International mühendisleri tarafından belirlenen standartlar şöyle;

Seviye 1: Otomobil bazı durumlarda hız ve direksiyon yönlendirmesi konusunda sürücüye yardımcı olsa da tüm sorumluluğun sürücüye ait olduğu “Sürücü Asistanı”.

Seviye 2: Sürücünün izin durumlarda araç tamamen kontrolü ele alabildiği ancak yine de sorumluluğun sürücüde olduğu “Kısmi Otonom”.

Seviye 3: Hem hızı hem de direksiyonu kontrol eden otomobilin aynı zamanda sensörleriyle yolu takip ettiği ancak yine de sürücü herhangi bir durumda müdahale etmek için hazır beklediği “Koşullu Otonom”.

Seviye 4: Tüm ayrıntıları kontrol edebilen otomobilin gerekli durumlarda sürücüden yardım istediği, yardım alamasa bile çalışmayı sürdürdüğü “Yüksek Otonom”. Bu araçların henüz seri üretimde olmadığının da altını çizelim.

Seviye 5: Otomobilin bir sürücünün yapabildiği her şeyi yapabildiği ve direksiyonun olmadığı “Tam Otonom”. Tabiki bu otomobiller de henüz yollarda yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here