Skoda ile Tata işbirliği arayışında

Skoda ile Tata ekonomi için işbirliği arıyor.

Dünya otomotivinde şirketler arası işbirliklerinin bir yenisi daha gelişiyor. Daha önce ortaya atılan Skoda ile Hintli ucuz otomobil üreticisi Tata arasındaki işbirliği arayışı Skoda yetkili leri tarafından doğrulandı.

Skoda yönetimi, son aylarda konuşulan Tata Motors Ltd ile aralarındaki stratejik işbirliği söylentilerine açıklık getirdi. Açıklamada Tata ile işbirliği kararı alınmadığı ama bunun uzak bir ihtimal olmadığına değinildi.

Biri Hindistan’ın diğeri Avrupa’nın ekonomik otomobil üreticisi olan iki markanın önümüzdeki dönemde ortak proje geliştirmesi piyasaları şaşırtmayacak gibi görünüyor.

Tata, bir dönem Hindistan piyasası için çıkardığı 5 bin Rupi’lik Nano modeliyle adından söz ettirirken, bu aracı teknik yetersizlikleri yüzünden dünya yollarına çıkaramamıştı.

Hintli Tata’nın buna karşın Jaguar ve Land Rover markalarının patronu olduğunu da ekleyelim.

Yapılan açıklamada her iki tarafın teknik ve daha ileri noktalarda işbirliği içine girebilecekleri üzerine anlaştıkları ama bundan daha öte bir anlaşmaya henüz imza atmadıkları belirtiliyor.

Her iki şirket yöneticileri yapılacak bir işbirliğinin iki otomotiv üreticisine de ekonomik fayda sağlayacağı üzerine fikir birliğine varmış durumdalar.

Bilindiği gibi otomotiv devleri arasında bu tür işbirlikleri şirketlerin bağımsız kimliklerini korumaları biçiminde de devam ediyor.

Birlikte otomobil üretmekten, fason üretime kadar pek çok işbirliği yöntemi uygulanıyor.

Bazen de çok markalı tek patron yöntemi ile VW Grubu, Renault-Nissan-Mitsubishi, Hyundai-Kia, Peugeot Citroen Opel grubu gibi devler ortaya çıkıyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz