Sistem Vodafone’dan uygulama Ford’dan…

 

Kaptanın seyir defterini artık patronlar okuyacak

 

Ford Otosan ile Vodafone işbirliğinde kurulan sistemle, kamyon filolarında sürücü hataları en aza indirilecek. Sistem kaptan şoförlerin frene kaç kez bastıklarından hızlarına ve nasıl vites değiştirdiklerine kadar pek çok sürüş özelliğini takip ederek, önce Ford'a oradan da şirketin ilgili birimine bilgilendiriyor. 

 

Frene kaç kez bastığınız, hangi devirde araç kullandığınız kaydediliyor, merkeze bildiriliyor

Vodafone’nun sağladığı M2M olanaklarıyla hayata geçirilen sistemde alınan veriler, hem filo sahibi müşterilere, hem de Ford Cargo servislerine iletiliyor. Araç bilgileri online olarak takip edilebiliyor. Böylece eş zamanlı bilgilendirme yapılıyor. Araçtan alınan anlık bilgiler, Ford Otosan müşterilerinin araç bakımlarını gerçekleştiren servislere iletiliyor. Bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen bakım, araç ömürlerinin uzamasını sağlıyor. 

Yüksek devirde araç kullanmak, çok sık fren yapmak veya gereksiz vites değiştirmek gibi araçta yakıt tüketimine ve araç ömrüne olumsuz etki eden sürücü davranışları da bu sistem sayesinde kontrol edilebiliyor. 

Sistem, bu özelliğiyle sürücü davranışlarını düzeltecek önlemler almayı kolaylaştırıyor. Araç ve sürüş güvenliğine zemin oluşturuyor. Tüm bu bilgiler raporlanıyor ve araç sürüş detayları ile ortaya çıkan sürücü profilleri, şirketlerin sürücü eğitimlerini yeniden düzenlemesine fırsat tanıyor.

M2M teknolojisi sayesinde araç ve filo sahipleri, işletme masraflarının yüzde 60’ını gözden geçirebiliyor böylece yakıtta ise yüzde 20’lere varan tasarruf sağlanıyor. 

 

50 MİLYAR CİHAZ BİRBİRİNE BAĞLANACAK

İki dev şirket arasındaki işbirliği için düzenlenen törende konuşan Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, bu alanda tüm dünyada 50 milyar cihazın birbirine bağlanacğına dikkat çekerek, şunları söyledi: 

“Vodafone İş Ortağım markasıyla sunduğumuz şirketlere özel hizmetlerimiz ile “şirketlerin güvenilir iş ortağı” olma hedefini kendimize belirledik. Bu noktada da en önemli kavşaklarından birinin Makineler Arası İletişim ile sağlanacak anında bilgi alışveririşinin getireceği faydalalar olduğunu tespit ettik. 2020 yılında 50 milyar cihazı birbirine bağlayacağı öngörülen M2M teknolojilerinin, iş dünyasına da 4.5 trilyon dolarlık ek bir değer yaratması öngörülüyor. Burada en önemli destek noktamız ve fark yaratacağımız alan olarak “global gücümüz”ü baz aldık. Vodafone global olarak bugün, makineler arası iletişim teknolojileri alanındaki 20 yıllık global tecrübesi ile 44 ülkede hizmet veriyor. 

Bugün Ford Otosan, Vodafone’un makineler arası iletişim teknolojisinden yararlandı. Sağladığımız bu çözüm ile hem araçların kullanım bilgilerinin anlık takibini sağlayarak işletim giderlerini düşürdük hem de filo araçlarında yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu sağladık.”

 

AYDA 2 BİN LİRA TASARRUF SAĞLIYOR

Ford Otosan Kamyon İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay, sistemin kamyon başına 2 bin liraya varan tasarruf sağlayacağına dikkat çekerek, Vodafon ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin detaylarını ve rakambal verilerini şöyle dile getirdi:

“Müşteri filo araçlarına taktığımız bu SIM kart sayesinde araçtan alınan tüm verileri Vodafone ağı üzerinden sisteme aktarıyoruz. Türkiye ve dünyanın herhangi bir bölgesindeki müşterilerimiz filobil.com.tr üzerinden araç sahiplik maliyetlerinin yüzde 60’ını takip edilebiliyor. Sürücü davranışlarını analiz edip, güvenli sürüşe yönlendirebiliyor. Daha az yakıt tüketimi ve daha düşük karbon salımı sağlayabiliyor. Filobil’in uzaktan ve önceden bakım takip sistemi ile aracın kullanım ömrü artarken bakım maliyetleri düşürülebiliyor. Filobil her geçen gün artan yakıt fiyatları konusunda da işletmelere destek oluyor. Örneğin, ayda 10 bin kilometre yol kat eden tek bir araç, Filobil verilerinin değerlendirilmesi sonucunda bir işletmeye aylık yaklaşık 2000 TL tasarruf sağlayabiliyor. 100 araçlık bir filo düşünürsek, bu miktar aylık 200 bin TL’nin üzerinde yakıt tasarrufu demek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz