Şirketler yıl sonu hedeflerini tutturmak için …

0

 

 

Şirketler yıl sonu hedeflerini tutturmak için kampanyaya sarıldı  

 

Yıl sonunda 800 binin üzerine ulaşması hedeflenen otomotiv satışları için aralık 'kritik' bir ay haline geldi. Bunun farkında olan markalar, ayın ilk gününden itibaren kampanyalarını ilan etmeye başladı. Müşterilerin dikkatini en fazla çeken şartlar ise yüzde 5-10 aralığına ulaşan peşin alım indirimi, iki yıla kadar uzayan faizsiz kredi seçenekleri ve 6 ay sonra başlayacak ödeme kolaylığı oluyor. 

 

 

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde devam eden krize rağmen işlerin yolunda gittiği Türkiye'de kasım ayı otomobil satışları beklentilerin altına indi. Hafif ticari araçlarla birlikte 71,7 bin aracın satıldığı iç pazarda beklenti 90 bin ya da daha üzerinde idi. Böylece 11 aylık toplam pazar 662 binde kaldı ve 800 binin üzerine ulaşması hedeflenen yıl sonu beklentilerine ulaşmak adına aralık 'kritik' bir ay haline geldi. Yılın son ayında 140 bine yakın satış gerçekleşmesi gerekiyor. Bunun farkında olan markalar, ayın ilk gününden itibaren kampanyalarını ilan etmeye başladı. Özellikle bazı markaların listedeki konumlarını yükseltmesi, uygulanan indirim ve kredi alternatiflerini artırdı. En dikkat çeken kampanya yüzde 5-10 aralığındaki peşin alım indirimi ya da iki yıla kadar uzayan faizsiz kredi seçenekleri oluyor. Bazı bayiler (yerli üretim yapan marka) 2012 model araçları gelecek yıla bırakmamaya özen gösterirken bazı bayiler ocak ayında gelen müşteriyi boş çevirmeyecek seviyede stok tutmaya çalışıyor. Çünkü yeni model yılı artık 1 Ocak itibarıyla başlıyor; bu tarihten sonra üretilenler ancak 2013 model sayılacağı için 2013 model ithal 

otomobillerin müşteriye ulaşması ocak sonunu bulabilecek. Tüketici ile bayi arasındaki pazarlık gücü bu ay sonundaki pazar büyüklüğünü; kıran kırana kampanya şartları ise ay sonunda hangi markanın satış listesinin neresinde olacağını belirleyecek. İşte marka marka yıl sonu kampayaları…

 

Citroen:

Yeni sedan model C-Elysee dışındaki modellerinde peşin alım indirimi sağlıyor. Peşin alım indirimine DS serisi de dahil edildi. Kredili alımlarda ise hafif ticari araç modelleri de dahil olmak üzere 20 bin lira iki yıl faizsiz kredi seçeneği bulunuyor. 

 

Chevrolet:

Cruze SW modelinde yeni 140 beygir gücündeki 1.4 litrelik motor seçeneği 39 bin 393 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulurken Cruze HB ve Sedan'da otomatik vitesin konforu 1.6 benzinli modellerde ücret farkı olmaksızın alınabiliyor. Captiva'da ise 500 TL'den başlayan taksit seçenekleri sağlanıyor. Aveo modeli de 250 TL'den başlayan taksitlerle alınabiliyor.

 

Ford:

24 bin lira kredi için 24 aylık faizsiz kredi sunuyor. Ek olarak Fiesta ve C-Max modellerinde 750 TL, Focus, Mondeo, Kuga, Transit Connect modellerinde bin 500 ve Ranger'da ise 2 bin 500 TL takas desteği yer alıyor. 

Hyundai:

Yeni i20'de Hyundai Kredi'yle birlikte 20 bin TL için 20 ay faizsiz kredi sunuluyor. Ayrıca 'Şimdi al, Haziran 2013'te öde' uygulaması da dikkat çekerken Hyundai, aralık ayında da yüzde 3 ÖTV farkını karşılamaya devam ediyor. Şirket ayrıca tıp doktorları, diş hekimleri, eczacılar ve veterinerlere tüm modellerde özel satış avantajları da sunuyor. 

Kia:

Picanto ve yeni Kia cee'd modelinde 5 bin TL'ye, Sportage'da 8 bin TL'ye varan indirimler uygulanıyor. Mazda: Mazda3 Comfort benzinli modeline 42,9 bin TL'den başlayan fiyatlarla ulaşılabiliyor. Diğer Mazda'larda 2 bin 500-5 bin 268 TL arasında, Mazda6'da 20 bin TL indirim bulunuyor. 

Mercedes:

Yeni A ve B serisine 950 TL'den, C 180'e bin 773 TL'den E-, SLK-, GLK-, M-, CLS-, GL-, G-, S- ve SL- serilerine 2 bin 620 TL'den başlayan aylık ödeme tutarları ile ulaşmak mümkün. Markanın yeni aracı Citan'a ise günde 9 TL'den başlayan ödemelerle sahip olunabiliyor. 

Mitsubishi:

Aralık kampanyası ile Colt'ta 4 bin 500 TL, Lancer'da 2 bin TL, ASX'de 6,8 bin TL ve Outlander modelinde 2 bin 500 TL'ye varan indirimler bulunuyor. 

Opel:

Binek araçlarda 60 aya kadar kredi sağlarken indirimlerle yeni Astra HB 39 bin 440 TL, Astra Classic 33 bin 750 TL, Corsa 30 bin TL, Mokka 53 bin 450 TL, Insignia 55 bin 300 TL'den başlayan fiyatlarla yola çıkıyor.  

Peugeot:

Fransız şirket 20 bin TL'ye varan tutarlarda faizsiz kredi sağlarken Nisan 2013'te ödeme seçeneği bulunuyor. Kredi kullanmadan peşin alım yapmak isteyen müşteriler ise 5 bin TL'ye varan indirimlerden faydalanıyor. 

Renault:

Aralık ayı boyunca geçerli 'Şimdi al nisanda öde' kampanyası başlattı. 18 bin TL kredi 18 ay faizsiz kredi alınabilirken kampanya dışında Fluence, Megane HB, Scénic modellerinde peşin alımlarda 4 bin TL indirim var. Dacia müşterilerine ise aralık ayında bir yıllık 12 bin TL kredi sağlanıyor. 

Skoda:

Citigo dışındaki modellerinde 2 bin 250 TL'den başlayan indirim sunarken bu tutar bazı modellerde 15 bin TL'yi buluyor. İndirim tutarı Fabia'da 2 bin 250 TL ile 3.860 TL arasında değişiyor. Octavia'nın giriş modeli 4 bin 184 TL indirimle 38 bin 700 TL'ye satın alınabiliyor. Yeti, aralık ayı boyunca 5 bin 326 TL ile 11 bin 500 TL arasında değişen indirimlerle satılıyor. 

Suzuki:

Crossover modeli SX-4 aralık ayı boyunca 34 bin 399 TL'den başlayan fiyatla satışa sunuluyor. Mini model Splash'ın kampanyalı fiyatı ise 27 bin 786 TL'den başlıyor. 

Ssangyong:

Korando modelinde 2 bin TL yakıt hediye ediliyor ve 2013 yılı MTV bandrolleri karşılanıyor, ayrıca 30 bin TL'ye 18 aylık faizsiz kredi sağlanıyor. Korando Sports pikapta ise 20 bin TL'ye 2 yıl faizsiz kredi seçeneği sunuluyor. 

Toyota:

Ay sonuna kadar 60 aya kadar uzayan vadede kredi sağlanırken müşterilere aracını bugün alıp ilk ödemelerini 2013 yılının Haziran ayında başlama seçeneği sunuluyor. 6 bin TL'ye varan indirimlerin bulunduğu aralık kampanyasında Hilux'te faizsiz kredi sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here