Şirketler de kiraladığı otomobilde önce ekonomiye bakıyor

 

 

Türkiye’de 16 bine yakın şirket araç ihtiyacını satın almak yerine kiralama yöntemiyle karşılıyor. Son 4 yılda yüzde 62 büyüyerek 170 binlik parka ulaşan kiralama sektöründe öne çıkan üç marka Renault, Volkswagen ve Ford. TOKKDER tarafından yaptırılan araştırma sonuçlarına göre birkaç yıllığına kiralanan araçların yüzde 91’i dizel.

 

Birçok şirketin araç satın almak yerine tercih ettiği operasyonel kiralama sektörü son 4 yılda yüzde 62 büyüme gösterdi. Otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan kiralamadaki araç sayısı 170 bine ulaştı. Özellikle ‘filo indirimi’ kavramı ile birlikte birçok tüketicinin de yakından ilgilendiği bu sektörde en çok tercih edilen üç marka sırasıyla Renault, Volkswagen ve Ford oldu. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) tarafından yaptırılan bağımsız araştırma sonuçlarına göre şirketler patrondan en yeni çalışana kadar kiraladığı araçta dizele kesinlikle öncelik verirken fiyat avantajı nedeniyle araçların büyük bir kısmının manuel şanzımanlı olarak alındığı belirlendi.

 

Araştırma sonuçlarına göre geçen yıl 68 bine yakın yeni otomobil şirketlerin kiralık filolarına dahil edildi. Böylece 170 bine ulaşan park içinde Renault’nun payı yüzde 22, VW’nin yüzde 20, Ford’un yüzde 18, Fiat’ın yüzde 17, Citroen’in yüzde 5, Opel ve Hyundai’nin yüzde 3 geri kalan markalar toplamının da yüzde 10 oldu. Toplam otomobil satışlarında dizelin payı yüzde 59 olmasına rağmen kiralanan araçlarda bu oran yüzde 91. Önceki yıllara göre kiralamada üst sınıf araçların yerini daha küçük sınıflar alırken tüm parktaki araçların yüzde 53’ünü Symbol, Fiesta, Polo gibi araçlardan oluşan B sınıfı, yüzde 30’unu Jetta, Astra sedan gibi araçlardan oluşan C sınıfı oluşturdu. Passat, C5 gibi modellerden oluşan D sınıfı yüzde 12, SUv ve lüksler yüzde 2, hafif ticari araçlar ise yüzde 2,5 paya ulaştı.

 

TOKKDER Başkanı İlkay Ersoy, sektörün 15 bin 880 adet kurumsal müşteri portföyüne sahip olduğunu söyledi. Sektördeki araç sayısının 2009’da 105 bin olduğunu kaydeden Ersoy, 2012’de 3 Milyar TL’den fazla tutarın yeni araç alımı için harcandığını belirtti. Ersoy, Türkiye’de bin kişiye düşen operasyonel olarak kiralanmış araç sayısının 155 olduğunu bu rakamın AB’de 600-700 araçlara ulaştığını ifade etti. Ersoy’un verdiği bilgilere göre “Kiralama müşterilerinden yüzde 65,2’si 30–42 ay arası sözleşmeyi tercih ederken sözleşmeler yüzde 79,3 oranında Euro üzerinden yapılıyor. Son dönemde kiralama tercihlerinde TL’ye yöneliş arttı. Operasyonel Kiralama için satın alınan araçların birim fiyatları da 45 bin TL’ye çıktı.”

 

Kiralık sektöründe öne çıkan rakamlar

Toplam araç sayısı: 170 bin

2012’de alınan yeni otomobil sayısı: 67.728

Araç ihtiyacını kiralamadan karşılayan şirket sayısı       15.880

2012’de araç alımı için harcanan tutar: 3 milyar TL

Dizel oranı: yüzde 90,6

Otomatik şanzıman oranı: yüzde 22

Sözleşmelerde Euro oranı: yüzde 79

Fiyat ortalaması: 45 bin TL

Şirket başına düşen araç sayısı: 9,5

 

Aracı kiralayan aranıyorsa Emniyet anında görüyor

TOKKDER Başkanı İlkay Ersoy, günlük kiralama sektörünün de yüzde 18 büyüdüğünü söyledi. Günlük kiralama fiyatlarının Avrupa ülkelerinin altında seyrettiğini belirten Ersoy, “Havayollarındaki ve turizmdeki büyümeye paralel günlük kiralama artıyor.” Dedi. Günlük kiralama şirketleri işletici sıfatını aracı kiralayan kişiye devredememekten şikayetçi. Kiralanan araçla ölümlü bir kaza oluştuğunda, sürücüden daha çok kiralama şirketlerinin sorumluluk altında kaldığı belirtiliyor. Günlük kiralamada başlayan yeni pilot uygulama ise otellerde olduğu gibi özellikle güvenlik açısından önem taşıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır gibi şehirlerde başlatılan uygulamaya göre aracı kiralayan kişinin bilgileri anında Emniyet ekranına düşüyor.

 

 

Yeni modeller tam gaz

Geçen yılı ciddi bir zararla kapatan Peugeot, krizden çıkışın sinyalini veren yeni modelini günyüzüne çıkardı. Fransa'da Sochaux Fabrikası'nda üretilmeye başlayacak yeni 308, Eylül ayında düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı'nda dünya tanıtımı yapıldıktan sonra satışa sunulacak, Türkiye’ye 2014 yılbaşından itibaren gelecek. Markanın aldığı karar gereği artık yeni modeller de numara değişmeyeceği için araç baştan sona yeniden geliştirilmesine rağmen 308 adıyla yola çıkmaya devam edecek. PSA’nın yeni modüler platformu sayesinde boyutları daha kompakt hale gelen ve ağırlığı 140 kilogram azaltılan otomobil 85 g/km'nin altında karbondioksit salımı gerçekleştiren motorlarıyla dikkat çekecek. Yine ilk kez kullanılmaya başlayan yalın iç mekân ve kokpit tasarımı bu sınıftaki yoğun rekabette Peugeot’ya güç sağlayacak. Peugeot 308’de i-cockpit adı verilen iç mekan tasarımı duyumsal ve sezgisel bir sürüşe yönelik geliştirildi. 9,7 inçlik büyük dokunmatik ekran bu ortamın önemli parçalarından biri.

Citroen’in yenilenen C3 Picasso modeli satışa sunuldu. C3 Picasso, şehir içi kullanımda büyük kolaylık sağlayan Stop & Start özellikli dizel otomatik seçeneği ile öne çıkıyor. Yeni C3 Picasso; tasarımda marka kimliğiyle uyumlu yeni ön bölümü, LED gündüz sürüş farları, viraj aydınlatmalı ön sis farları ile daha çekici ve dinamik bir görünüme sahip oldu. Entegre Navigasyon ve Bluetooth özellikleri ise yüksek beklentilerini karşılıyor. 2 farklı  donanım seviyesine sahip yeni C3 Picasso, 45 bin 800 TL’den başlayan fiyatlarla yola çıktı.

Fiat’ın efsanevi 500 ailesinin 5 kapılı yeni üyesi 500L, 14 Haziran’a kadar devam edecek ön satışla pazara sunuldu. Pop, Popstar ve Rockstar versiyonları bulunan otomobilin lansmana özel sunulan sınırlı sayıdaki “Opening Edition” versiyonunda, 4 bin TL değerindeki tanışma paketi ücretsiz olarak sunuluyor. 500L’nin biri otomatik şanzımanlı olmak üzere, iki Multijet II dizel motor ve Turbo Twinair motor da dahil olmak üzere, iki benzinli motor seçeneği bulunuyor. 4.14 m uzunluğa sahip otomobilin bagaj alanı 412 litre.

Lancia’nın mini şehir otomobili Ypsilon da tamamen yenilenerek satışa sunuldu. 4. nesil Ypsilon 32,3 bin TL’den başlayan fiyatıyla sıradışı bir şehir içi otomobili olarak öne çıkıyor. Otomobilde ikisi benzinli, biri dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği bulunuyor. 3 kapılı görünümlü şık bir 5 kapılı küçük hatchback olan Ypsilon, 2 ayrı donanıma sahip.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz