Sıralama değişti Toyota 1, Renault-Nissan 2, Volkswagen 3

Bu yılı ilk çeyreğinde dünya otomotiv üretimi sıralamasında ‘haber’ değeri taşıyan bir değişim meydana geldi.

Forbes dergisinde yer alan değerlendirmeye göre, ilk üçte yer alan markaların sıralaması değişti. İlk çeyrek sonuçlarına göre, Japon Toyota en fazla üretim yapan marka olurken, Renault-Nissan İttifakı ikinciliğe yükseldi. Geçen yılın üretim birincisi Volkswagen ise üçüncülüğe geriledi.

Ocak-Mart döneminde Toyota 2 milyon 707 bin adet üretim gerçekleştirdi ve üretimini yüzde 7.5 artırdı.

Renault-Nissan 2 milyon 658 bin adetlik üretim yaparken, üretimindeki artış yüzde 13.1 olarak gerçekleşti. İlk üçte çift haneli büyümeye ulaşan tek grup Renault-Nissan oldu.

Halâ dizel modellerinde hileli yazılım skandalının izlerini silmeye çalışan Volkswagen ise üç ayda 2 milyon 495 bin adetlik üretime imza attı. Volkswagen’in üretiminin yüzde 0.5 gerileme kaydetmesi dikkat çekti.

Bu sıralama oluşurken, Renault-Nissan İttifakı’nın rakamlarına, geçen yıl satın alınan Mitsubishi’nin de eklendiğini belirtmek gerekir. Ayrıca üretim rakamları her kuruluş için farklı tanımlamaları içeriyor.

Şöyle ki, Toyota üretim rakamlarını verirken, Volkswagen satış ağına yaptığı teslimatları açıklıyor. Nissan ve Mitsubishi üretimi, Renault ise teslimat rakamlarını açıklıyor.

Yani ‘herkesin rakamları kendine’ gibi bir durum söz konusu da denilebilir…

Martta Ford Fiesta, Volkswagen Golf’ü geçti

Öte yandan üretimi gerileyen Volkswagen için ‘alarm’ denilebilecek bir husus ise model bazında Mart ayında Avrupa’da Ford’a geçilmesi oldu. Avrupa’nın en çok satılan modeli olan Golf, ilk çeyrek itibariyle hala en çok satılan model ancak mart ayında Ford Fiesta’ya geçildi.

Mart ayında 47 bin 263 adet Fiesta, 46 bin 795 adet de Golf satıldı.
Avrupa’da üç aylık dönemde ise 115 bin 372 adet Golf satılırken, Fiesta’nın satışı 91 bin 594 adet oldu.

Fuar halılarına, bir de Mercedes’in standına bayıldım…

  • Dün akşam sona eren AUTOSHOW’da marka bazında katılım azlığına rağmen 300 kadar model yer aldı. Bunların 50 kadarının ilk gösterimi gerçekleşti.
  • Aston Martin’in dünyada sadece 4 kişinin alabileceği 2.4 milyon sterlinlik Vulcan modeli fuarın en güçlü rüzgarını estirdi.
  • Renault’nun Tresor konsepti, Vision Mercedes-Maybach6, Ford GT Race, akılda kalıcılık açısından öne çıkan modeller arasında.
  • Generali Sigorta, birçok markadan daha heyecanlıydı. Şirketin, 80’lerin kült filmi Geleceğe Dönüş’ün başkahramanı DeLorean DMC-12 ile yaptığı şov da olmasa ‘en sessiz Autoshow’ olurdu muhtemelen.
  • Sektör dışından katılan firmaların katılımı ve bu katılımı otomotiv markalarından çok daha fazla iletişim unsuru olarak kullanması dikkat çekiyor. Mesela Arçelik…
  • Hyundai standındaki Mehter Marşı’yla ‘Made in Turkey’e ithaf olunan üretim şovu fuarın en akılda kalan şovlarından. Dünyanın en güzel melodilerinden. Ama yine de şu konjonktürde oluşturduğu politik çağrışımı bir yana bırakamıyor insan…
  • Fuar alanındaki yol çizgili siyah beyaz halıları çok beğendim. Fuar yönetimini tebrik ediyorum. Standlar son derece özenliydi. 20’ye yakın markanın olmadığı bir ortamda stand alanlarının genişliği, bazı markaların tek bir salonda modellerini sergiliyor olması dikkat çekiyor. Özellikle Mercedes’in standına bayıldım. Bir de Toyota’nın robotlarına…
  • Fuarın açılışında bakan düzeyinde katılım yoktu. Gerekçe büyük ihtimalle referandum sonrası siyasilerin Ankara’dan ayrılamamaları. Ancak aynı saatlerde başka bir sektörde bakan düzeyinde katılımın olduğu bir toplantının gerçekleştiğini belirtmek isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz