Siparişleri şimdiden 50 bin adet azalan TOFAŞ, 800 işçiyi çıkardı, vardiyayı ikiye düşürdü

 

 

Siparişleri şimdiden 50 bin adet düşen TOFAŞ, 800 işçiyi çıkardı, vardiyayı ikiye düşürdü

Avrupa'daki krizin ucu Bursa'ya dokundu. Türkiye otomotiv sanayinin en büyük ihraç pazarı Avrupa'da düşen otomotiv satışları, TOFAŞ'ta çalışan 800 kişiyi işinden etti. Vardiya sayısını ikiye düşeren TOFAŞ, 800 çalışanı ile yeni yılda sözleşme yenilemedi.

Sözleşmelerin yenilenmemesinde bu yıl TOFAŞ'ın siparişlerinde şimdiden 50 bin adetlik düşüş olması gösteriliyor.

Sözleşmesi yenilenmeyen çalışanların askerliklerini yapmamış ve sözleşmeye çalışanlar arasından seçildiği belirtiliyor. İşten çıkarmalarda kadrolu çalışanlara dokunulmadığına dikkat çekilirken TOFAŞ'ı etkileyen sipariyş azaltmalarının İtalya ve İspanya pazarlarından kaynaklandığı belirtiliyor.

İkili vardiyaya 7 Ocak tarihinde başlanıyor.

 

3 AY ÖNCE 4 MİLYONUNCU ARACI ÜRETMİŞTİ

Daha 3 ay öncesinde büyük bir törenle ve en üst düzey katılımla 4 milyonuncu araç üretimi kutlanmıştı. Konuyla ilgi TOFAŞ tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtilmişti:

"Fiat S.p.A ve Koç Holding ortaklığıyla 41 yıldır Türkiye’de 5 markaya üretim yapan Tofaş, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve Tofaş CEO’su Kamil Başaran’ın da katıldığı bir törenle 4 milyonuncu aracını üretim bandından indirdi. 

Tofaş’ın 4 milyonuncu araç üretim töreninde bir konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Murat 124 ile başlayan ve 4 milyonuncu araca uzanan yolculuğumuzda Bursa fabrikamızdan 19 farklı modeli dünya yollarına çıkarmanın gururunu yaşadık. Bugüne kadar 1,7 milyon adetlik araç ihracatı gerçekleştiren Tofaş, ülkemize de toplamda 18,7 milyar dolarlık ihracat geliri kazandırdı. Global 5 markaya birden üretim yapan Tofaş, Türk otomotiv sanayinin toplam araç üretiminin % 28’ini ve ihracatının % 23’ünü tek başına gerçekleştirmektedir.  Tofaş çıktığı bu yolculukta her başarısıyla birlikte Türk otomotiv sektörünü de bir adım ileri taşımıştır” açıklamasını yaptı."

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz