Sıcak gündem Aralık virajında

 

17 Aralık tarihinde “Büyük Rüşvet” operasyonuyla başlayan “Sıcak Gündem”, aralık ayında tam gaz yol alan otomotiv pazarına vızgeldi. 10 günde yüzde 10 değerlenen euro, faiz artışı ve sınırlaması beklentisi tüketiciyi aralık ayında yine bayide tuttu. Her halükarda 100 bini aşması beklenen pazarın 140 bine kadar çıkabileceği ve 2011 rekorunu kırabileceği de öngörülüyor.

Resmi sonuçlar 6 Ocak tarihirnde Gladyatör Ödül Töreni’nin yapılacağı gece açıklanacak Aralık sonuçları ve 2013 pazarına dair işaretleri soruşturduk.

 

SICAK GÜNDEM, ‘ARALIK’TAN İÇERİ GİREBİLDİ Mİ?

Peki, “sıcak gündem”in etkileri, otomotiv sektörüne sıcağı sıcağına yansıdı mı?10 günde yüzde 10’luk kur artışı kendine nasıl bir yer buldu veya bulacak?

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ve Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tataoğlu ile görüştük. Ayrıca otomotiv perakendeciliğinin önemli ismi Tarık Taşar ile konuştuk. Yine ismini açıklamak istemeyen sektörden isimler de telefonumuzun diğer ucunda oldular.

Birebir neler dediklerini aşağıda bulacaksınız.

 

10 GÜNLÜK ETKİ

Son gelişmeler ilk planda euroda yüzde 10’luk artışa yol açtı. Euro -ki otomotovin kuru olur kendisi- 3 TL’yi buldu. Oysa mayıs ayında bu rakam 2.35 TL civarındaydı. Kurdaki bu yükseliş, faizdeki artış beklentisi ve BDDK’nin kredi sınırlamalarının “eli kulağında” olması tüketiciyi nasıl etkiledi?

 

ZAMDAN ÇEKİNEN ALIMINI YAPIYOR

Bunlardan birincisi her kur artışı döneminde olduğu gibi aralık ayındaki son kur artışında da alım kararını öne çekin kesim. Bunlar alım yaptı.

İkinci kesim ise bu belirsizlik döneminde alım kararını öteledi. Bu kesim bir kaç yıl daha mevcut aracıyla yola devam edebilecek kesimden oluşuyor.

Bu süreci etkileyen diğer bir etken ise özellikle yılın son döneminde bankaların kredi frenine basması olacak. 

Son günlerde bankacıların adeta bayilerin telefonlarına çıkmadıkları bile dile getiriliyor.

Ocak ayının ilk haftası itibariyle faizlerin artacağı beklentisi, beklentiler arasına girdiği gözleniyor.

Bu arada aralık ayı satışlarını etkileyecek önemli faktörlerden biri olan filo satışlarında da kredi freni dikkat çekiyor. Fakat özellikle 8-10 araçlık alım yapan KOBİ’ler (KÜçük ve orta ölçekli işletmeler-esnaf)  alımlarını gerçekleştiriyor. Alım fırsatını kaçırmıyor. 

Göründüğü kadarıyla gelişmeler otomotiv pazarını anı anına etkilemedi. Ocak ayı nasıl geçecek bilinmez ama aralıkta yüzler gülecek.

 

ALMA NİYETİ OLANLAR ALIYOR

İbrahim Aybar-Renault Mais Genel Müdürü

 

 Aralık ayında otomobil satışlarını hızla ilerleyen büyük bir gemiye benzetebiliriz. Bir anda durması sözkonusu değil. Ama özellikle dövizdeki artışın iki türlü etkisi oldu. İlk anda perakende müşteri duraksadı. Showroom trafiği azaldı. Ama alım kararı veren perakende müşteri kısa bir duraksama sonrasında alımını gerçekleştiriyor.

Eurodaki artış, faizlerdeki artış beklentisi henüz fiyatlara yansımadı. Önümüzdeki aylarda ne olacağı belli değil. 

Bankalar 2-3 aydır kredi isteksizliği gösteriyor. Fakat bu faizlerdeki artış beklentisi yerine rasyolarının bozulmasından kaynaklanıyor. Bankalar kredi hacimlerini küçültmek istiyorlar. Bu da kredilerde freni getirdi, getiriyor.

Ama Ocak ve şubatta belirsizlik var. Ocak ayında kampanyalar azalacak.

 

EURODAKİ ARTIŞ FİYATLARA ZAM GETİRECEK

Mayıs ayından bu yana yüzde 25 civarında artan euro kuru, otomobil fiyatlarına tam olarak yansımadı. Bunun yüzde 10’luk kısmı son 10 günde gerçekleşti. Eurodaki artışın fiyatlara yansıması firmasına göre değişir ama zararına iş yapılmayacağına göre, herkes bunları yansıtmak zorunda. Bu konuda yerli üreticilerin biraz daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Yerliler biraz daha esnek olabilirler. 

 

 

TOPLAM PAZARDA REKOR GELEBİLİR

Bahattin Tatoğlu-Citroen Türkiye Genel Müdürü

    Aralık ayı satışları beklenenden iyi gidiyor. Türk halkı hesap yapmayı iyi biliyor. Aralık ayındaki satışlara baktığımızda sadece binek otomoilde değil, tüm pazarda tarihi rekor yılı olabiliceğini söyleyebilirim. 

Bu yıl 830-860 bin adet aralığında kapanacak diyebilirim. Aralık satışlarının 130-140 bin arası çıkabileceğini tahmin ediyorum. 140 bini geçmesi bile söz konusu olabilir ama 

Dövizde yaşanan artış müşteriyi alıma yöneltti. BDDK’nın kredi koşullarını kısıtlayan uygulamalarının devreye girmemesi ama girecek olması da tüketici üzerinde etkili oldu.

Bankalar kredi konusunda 2-3 aydır isteksiz zaten. Yeni değil bu. Özellikle son günlerde bankaların kredi verme konusunda sıkıntı yaşattıklarına dahil bir hissimiz yok.

2014 yılının talebi bir miktar öne çekilmiş oldu böylece. Seneye pazar yüzde 10 daralır ve 750-780 bin adetlere gerileyebilir. 

 

 

 

 

AMAN AMAN BİR ETKİSİ OLMADI

Tarık Taşar-ÇETAŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Son 10 gündeki gelişmeler satışları aman aman durdurdu diye bir şey yok. Fiyat artacak diye alımıyapanlar var. Biraz perakende müşteri kaçtı diyebiliriz. Kurumsal müşteri ise özellikle KOBİ ölyçeğinde, esnaflar alım yapıyorlar.

Çünkü Ocak ayında başmbaşka şeyler konuşuyor olacağız.

Yaşananların ekonomiye etkilerine baktığımızda Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını söyleyebilirim. İlerleyen ayşlarda kurların iraz gerileyeceğini düşünüyorum.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz