Sevenlerin arasına Sumitomo girdi

Türkiye’de bölüşüm mücadelesi de devam ediyor. Çalışanlarla işverenlerin karşı karşıya geldiği bu kapışmanın yeni ve ilginç bir etabı Japon lastik devi Sumitomo’nun Çankırı’daki Abdülkadir Özcan Lastik ile ortak fabrikasında yaşanıyor.

Olaylar, Şirketin bazı işçilerin işlerine son vermesiyle başladı. Sumitomo bunların işine performans kriterleri nedeniyle son verildiğini belirtiyor. Çalışanlar ve sendikaları ise bunun sendikalaşma yüzünden olduğunu söylüyorlar.

Açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan katılmıştı.

Evrensel muhabiri Vedat Yalvaç‘ın haberine göre Çankırı Sumitomo fabrikasında çalışan işçileri eylemlerinden vazgeçirmek için muhtarlar kanalıyla aileleriyle temas kuruldu. Aile baskısının devreye alındığı bu uygulama yüzünden “yüzük atmalar” yaşanmış.

Sorunun sendika üyesi olma ve bu yüzden de işverenin işten çıkarması olarak yaşandığının aktarıldığı haberde operasyonun Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ şirketi yönetiminin bölge milletvekili ile muhtarlar üzerinden yürütüldüğüne dikkat  çekiliyor.

Konuyla ilgili haberler Çankırı Postası adlı yerel gazetede de yayınlandı.

Toyota ve Audi lastik bekliyor

Üretimin de durduğu Çankırı Sumitomo fabrikasında C-HR, Corolla ve Verso üretiminin yapıldığı Toyota Adapazarı fabrikasına lastik tedarik edilemediği iddia ediliyor. Sumitomo, Audi markasının da lastik tedarikçisi. Audi’nin bazı modellerinde kullanılan lastikler de tedarik edilememeye başlanmış.

Sendika kurmak suç mu?

“Çankırı’da bulunan Sumitomo fabrikasında Lastik-İş’e üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişi sürüyor. Ak Parti Milletvekili Hüseyin Filiz’in direnişi kırmak için devreye girdiğini iddia eden işçiler, Filiz’in muhtarları arayarak devreye soktuğunu, onların da işçi aileleri üzerinde baskı kurduğunu söyledi. Baskılar nedeniyle, eşlerinden, nişanlısından ayrılan işçilerin olduğunu belirten Sami Cihan, “Hüseyin Filiz muhtarları aramış, muhtarlar da ailelere ulaşmış. ‘İşte oğlunuz bu sendikayı tercih ettiği için işten çıktı. Eğer geri dönmezse işten atılacak’ demişler” diye konuştu.

Çankırı’da bulunan ve 1300 işçinin çalıştığı Sumitomo fabrikasında DİSK’e bağlı Lastik-İş’e üye olan 900 işçinin kapı önünde başlattığı direniş sürüyor. Direnişi kırmak için pek çok yöntem kullanan patronlar, AKP Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz üzerinden yeni baskı yöntemlerine imza attı.

Muhtarlar devrede

Filiz’in aynı zamanda köy muhtarlarını da aradığını belirten Cihan şöyle devam etti: “Ak Parti’nin gücünü kullanarak herkesi aileleri ile tehdit ettiler. Nişanlıları ayırdılar. Eşlerini boşandırdılar. Hüseyin Filiz muhtarları aramış, muhtarlar da ailelere ulaşmış. ‘İşte oğlunuz bu sendikayı tercih ettiği için işten çıktı. Eğer geri dönmezse işten atılacak’ demişler. Bir diğer arkadaşımızın nişanlısının babası kızın babası ‘Eğer işten çıkarsan kızımı vermem diyerek’ nişanı atmış. Daha 40’ı çıkmamış bir gelin kocasına ‘Sen sendikalaşıyor muşsun’ falan diyerek çocuğunu alıp gitmiş. Ama kararlıyız. O arkadaşlarımız da halen aramızda, direnişten vazgeçmediler.”

Üretim durdu, Toyota ve Audi lastik bekliyor

Kararlı olduklarını belirten işçiler, “Makine başında çalışanlar aramızda. Üretim o yüzden durdu. Fabrikanın çalışmaya devam ettiğini göstermeye çalışıyorlar. Depolardaki mallar var, onları TIR’lara yüklüyor, Çankırı’da gezdirip geri getiriyorlar. Biz bunların hepsini kanıtladık. Toyoto’ya nereden baksan günde 15 TIR mal gidiyordu, bugün 6’ıncı gün daha bir TIR lastik gitmedi. Audi ile anlaşmaları vardı. Onlara da üretim olmadığı için hiçbir şekilde mal gitmiyor” dedi…”

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz