Serbest Ticaret Anlaşması kime yaradı? Kore Avrupa ve ABD’yi fethediyor ama anavatanı kaybediyor !

0

STA anlaşmasıyla Audi, BMW ve Mercedes Koreyi keşfederken,

Avrupa ve Ameraki'da da Koreli markaların satışları büyüyor

Avrupalıların ve en çok da Avrupa otomotiv sanayinin çok korktuğu Kore ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması, beklentilerin tersi sonuç doğrumaya başladı. Avrupa pazarlarına modern ekonomik modeller sunarak, pazar paylarını hızla artıran Hyundai ve Kia, anavatanlarında zorlanmaya başlandı.

Kore'nin, yüzde 99 yerli markaların hakimiyetindeki iç pazarında önce lüks markaların payı ve yerleri büyümeye başladı. Kore'de STA ile inen gümrük duvarları sonrasında vergileri düşen Audi ve BMW gibi markaların üst modelleri, Genesis gibi "yerli malı lüksleri" evinde rahatsız etmeye başladı. 2002 yılında yüzde 99 olan yerli markaların pazar payı yüzde 65'e geriledi.

ANAVATANLARINDA İŞLERİ ZORLAŞTI

Kore ve Avrupa Birliği, Kore ve Amerika arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşma'ları (STA) Koreli otomotiv şirketleri Hyundai ve Kia’yı anavatanlarında vurdu.

Güney Kore ve Avrupa Birliği arasındaki ithalat vergisinin yüzde 8’den yüzde 3.2’ye düşmesiyle, Audi A6’nın 54 bin dolara satıldığı Güney Kore’de, 40 bin dolarlık Hyundai Genesis’e gösterilen ilgi bir anda tabana düştü. Ayrıca şu sıralar Kore’nin sengin bölgelerinden Gangnam Bölgesi’nde yer alan Audi ve BMW showroomlarının birçok Hyundai ve Kia showroomundan daha fazla müşteri çekmesi Koreli ev sahiplerini oldukça olumsuz etkiliyor.

Tıpkı Avrupa Birliği’yle olduğu gibi Amerika ile de yürürlüğe sokulan Güney Kore-Amerika STA’sı da, Korelileri Amerika’da yükseltirken; memleketlerinde zor duruma soktu.  2012 yılında Amerika’da Kia yüzde 14 büyürken; Hyundai yüzde 12 oranında büyüme gerçekleştirdi. Ancak her iki üreticinin satışları Kore’de yüzde 5.2 düştü.

Kore Otomobil Üreticileri Birliği’nin yaptığı açıklamada, 2002 yılının Kore pazarının yüzde 99’unu elinde tutan Koreli üreticiler şimdi pazarın yüzde 65’ini kontrol edebilme noktasına gerilediler. STA ile bunun daha da hızlanacağını söyleyen Birlik, bundan rahatsız olduğuna dair bir açıklama da yapmadı.

Hazal Orta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here