Şehir içi hız limitleri değişiyor

 

 

Karoyollarında seyreden motorlu taşıt araçlarının şehir içinde azami süratlerini belirleyen kural değişiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, yerleşim yeri sınırları kapsamında kalan yollarda azami hızın 90 kilometreye yükseltilmesi için harekete geçti. Önümüzdeki günlerde uygulamaya geçmesi beklenen düzenlemeyle şehir içinde hız sınırı 70 kilometreden 90 kilometreye çıkacak.

 

Halen geçerli olan Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne göre yerleşim yerlerindeki hız limiti saatte 50 km. Yönetmelikte, Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) ile il trafik komisyonlarına hız limitlerini 20 kilometreye kadar artırma yetkisi verilmiş durumda.

Bir çok kentte UKOME ve İl Trafik komisyonları bu yetkiye dayanarak, hız sınırını 70 km olarak uyguluyor.

Fakat sürücüler hız sınırına yine uymuyorlar. MOBESE kameralarını ya da radar ile hız denetimi yapan ekipleri gördüklerinde hızı düşüren sürücüler, denetimi geçtikten sonra tekrar süratlerini artırma yolunu seçiyorlar.

Bazı bölgelerde de yerleşim yerlerinin büyüyüp bağlantı yollarının şehir içinde kalması nedeniyle 70 kilometrelik hız sınırı uygulanması sürücüleri zorluyor.

 

90 km üzeri hızlara ceza kesilecek

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle yönetmelikteki hız sınırları değiştirilecek ve UKOME ile il trafik komisyonlarının uygun bulduğu yollarda hız sınırı, polisin hız cezası yazarken tanıdığı yüzde 10'luk opsiyonla birlikte 90 kilometreye çıkarılacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz